Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Melih Bulu, ilk kez öğrencilerin arasına indi, protestolarla karşılaştı - Haberler
Haberi Paylaş

Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Melih Bulu, ilk kez öğrencilerin arasına indi, protestolarla karşılaştı

Haberler.com - Haberler | Güncel

Melih Bulu'nun Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle Boğaziçi Üniversitesi'ne rektör olarak atanması büyük tepkilere neden oldu. Melih Bulu bugün ilk kez öğrencilerin arasına meydana indi ancak öğrenciler, Bulu'nun yüzüne karşı "Kayyum rektör istemiyoruz" sloganlarıyla tepki gösterdiler.

Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinin, eski AK Parti milletvekili aday adayı Prof. Melih Bulu'nun Cumhurbaşkanı kararıyla üniversiteye rektör olarak atanmasının ardından başlattığı protestolar üçüncü gününde de sürüyor. Eylemler sürerken Melih Bulu öğrencilerle konuşmak için eylemin sürdüğü Güney Meydan'da rektörlük binasının önüne çıkarak Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinin soruları yanıtladı. Öğrencilerin arasına inen Bulu, "kayyum rektör istemiyoruz" sloganlarıyla karşılandı.

Bulu, öğrencilerin "Yarın aynı yöntemle siz görevden alınsanız biz yine sizin de arkanızda olurduk. Ama sizce bu yöntem doğru mu? Şahsi fikrinizi soruyorum." sorusuna "Ben yönetim organizasyon masterı yaptım" diyerek şu yanıtı verdi: "Elimizdekilerle en iyi ne yapacağımıza bakalım. Meclisin yetki alanına giren kanunlarla ilgili bir şeyiniz varsa, ki gördüğüm kadarıyla hepiniz gayet iyisiniz. Var olan sistemde kurallar kapsamında atanmış bir kişiyim."

Seçim istediğini söyleyen öğrencilere "Burada muhatabınız ben değilim" dedi.

"Ben de sizin yerinizde olsam meydana iner ve taleplerimi yapardım. Biz ODTÜ'de birçok şeyi değiştirdik." diyen Bulu'ya "Biz de değiştireceğiz, istifa edin hep beraber değiştirelim" yanıtını verdiler.

Bulu ile öğrenciler arasında polisin okuldan ne zaman çekileceğiyle ilgili şu diyalog yaşandı:

- Polis ne zaman gidecek hocam?

- Benim babamın 10 bin tane kitabı vardı. Hepsi çok değerliydi. Benim baban Ankara Dil Tarih Coğrafya Fakültesi'nde…

- Hocam polis ne zaman gidecek?

- Bir gün bir şekilde Ankara Üniversitesi'ndeki olaylar esnasında dışarıdan gelen bir grup babamın odasına daldı. En ufak bir risk varsa bizim burayı korumamız lazım.

- Şu an öyle bir risk yok ki hocam. Siz gelene kadar burada bir tane polis yoktu. Burada kaç yüz kişiyiz, hiçbir yere ve kimseye zarar vermiyoruz.

- Siz çünkü Boğaziçilisiniz. Demokratik ortamlarda konuşmayı biliyorsunuz.

- Net bir cevap istiyoruz hocam, polis ne zaman gidecek? Zırhlı araçlar kapıda, helikopterler dolanıyor.

- Bizim kampusumuze dışarıdan gelen tehdit ve riskler kaybolduğunda kampusun korunması için de bir gereklilik kalmayacak. O kapı neden kırıldı?

- Polis gelmeseydi o kapı da kırılmazdı. Polis geldikten sonra kırıldı.

Daha sonra Bulu'ya rektörlük seçimlerini savunup savunmadığı soruldu. Bulu şu yanıtı verdi:

"Üniversitelerin belli başlı iyi üniversitelere baktığında hiçbirinde seçimle rektör ataması yok."

Öğrenciler "Hocam net bir cevap verin, seçimi savunuyor musunuz, savunmuyor musunuz?" diye tekrar sorunca "Seçimi savunuyorum." dedi:

"Bu ülkede ve dünyanın birçok yerinde rektörler atanır. Boğaziçi Üniversitesi ülkenin kanunlarıyla yönetilir. Nasıl seçilmesi gerektiğine dair fikirleriniz varsa siyasete gireceksiniz. Ya da sizin gibi düşünen siyasetçilere partilere oy vereceksiniz."

Haberler.com - Son Dakika Haberleri

Haberi Kaydet
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım
Yorumlar (163)
FATİH:AKP il başkanı gibi rektör Cevap Yaz 0 0 Yayından Kaldır
biri:Ne güzel ya işimize gelince demokrasi diyoruz işimize gelmeyince siyaset. . . Yasal olarak göreve getirilmiş birine kimse laf edemez. Ha ben göreve getireni de beğenmiyorum diyorsan o zaman yapacak şey yok. Demokrasi böyle güzel bir şey :) Cevap Yaz 0 1 Yayından Kaldır
Gökhan:Bu hain zihniyet her zaman vardı. Amaç üzüm yemek değil bağcıyı dövmek. Sen okumaya ilim tahsiline mi gidiyorsun yoksa siyasi kararları tartışmayamı. Acaba rektörü CHP atasaydı bu tepkileri verirmiydiniz. Cevap Yaz 4 2 Yayından Kaldır
Tüm 163 yorumu okumak için tıklayın
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title