Bodrum Türk Filmleri Haftası Başlıyor

Bodrum Türk Filmleri Haftası Başlıyor

Muğla'nın Bodrum İlçesi'nde 5'incisi düzenlenen Bodrum Türk Filmleri Haftası'nda sinemaya emek veren yönetmen, oyuncu, yapımcı ve sinema işletmecileri sinemaseverler ile buluşacak.

Bodrum Türk Filmleri Haftası Başlıyor

Muğla'nın Bodrum İlçesi'nde 5'incisi düzenlenen Bodrum Türk Filmleri Haftası'nda sinemaya emek veren yönetmen, oyuncu, yapımcı ve sinema işletmecileri sinemaseverler ile buluşacak. Birçok Türk filminin izleyicilerle buluşacağı etkinlikte 3 filmin ilk kez gösterimi yapılacak.

Cinemarine Sinemaları öncülüğünde, Bodrum Sinema ve Kültür Deneği, Magazin Gazetecileri Derneği, Sinema Salonu Yatırımcıları Derneği (SİSAY) ile birlikte, Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü'nün katkıları, Bodrum Belediyesi ve Bodrum Ticaret Odası'nın destekleri ile gerçekleştirilecek 5'inci Bodrum Türk Filmleri Haftası, 29 Eylül - 4 Ekim tarihleri arasında düzenlenecek. Her yıl eylül ayının son haftasında yönetmen, oyuncu, yapımcı ve sinema işletmecilerini sinemaseverler ile buluşturan Bodrum Türk Filmleri Haftası (BTFH), Trafo Bodrum Hakan Aykan Kültür ve Sanat Merkezi'nde gerçekleştirilen basın toplantısı ile tanıtıldı. Toplantıya CHP'li Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, Bodrum Ticaret Odası Başkanı Mahmut Kocadon, Magazin Gazetecileri Derneği Başkan Vekili Okan Sarıkaya, SİSAY Yönetim Kurulu Üyesi ve Avşar Sinemaları Genel Müdürü Murat Çiçek, Cinemarin Sinemaları sahibi Cenk Sezgin ve basın mensupları katıldı.

3 GALA YAPILACAK

Yönetmenliğini Semra Dündar'ın yaptığı, Ayça Erturan, Faik Ergin ve Oya Aydoğan'ın rol aldığı romantik komedi türündeki 'Aşk Nerede', yönetmenliğini Caner Özyurtlu'nun yaptığı, Ceren Moray, Erkan Kolçak Köstendil'in rol aldığı komedi türündeki 'Yok Artık' ve yönetmenliğini Yasemin Türkmenli'nin yaptığı Cansel Elçin, Özge Özberk, Hakan Eratik'in rol aldığı komedi-dram türündeki 'Evlenmeden Olmaz' filmlerinin gala gösterimleri Bodrum'da yapılacak. Bodrum Kalesi Kuzey Hendeği'nde gerçekleştirilecek gala gösterimleri de halka açık ücretsiz olarak yapılacak.

Ayrıca hafta boyunca, yönetmenliğini Nesimi Yetik'in yaptığı Toz Ruhu, yönetmenliğini Caner Alper ve Mehmet Binay'ın yaptığı Çekmeceler, yönetmenliğini Murat Düzgünoğlu'nun yaptığı Neden Tarkovski Olamıyorum, yönetmenliğini Murat Şenöy'ün yaptığı Tehlikeyle Flört filmleri de söyleşileri ve gösterimleri Cinemarin Sinemalarında seyirci ile buluşacak.

BTFH'nin 3 Ekim'de yapılacak Emek Ödülleri ve Kapanış Gecesi'nde İzzet Günay, Ediz Hun, Oya Aydoğan, Şükrü Avşar, Şerif Sezer ve Göksel Arsoy'a emek ödülü verilecek. BTFH'nin son günü 4 Ekim'de ise Hayvanları Koruma Günü'nde Vahşi Kızın Hikayesi-Cocojambo filmi sinemaseverlerle buluşacak.

FİLMLER ÜCRETSİZ GÖSTERİLECEK

Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, Bodrum'un kültür ve sanat açısından tanıtımına katkı sağlayacak her türlü etkinliğe destek verdiklerini söyleyerek "Sinemanın kalbi Bodrum'da atacak. Çok sayıda yönetmen, oyuncu Bodrum halkıyla buluşacak. Bu etkinliğin en güzel yanı da filmlerin ücretsiz olarak gösterime sunulması, sinemaya gitmemiş insanların da sinema da film izlemesine imkan sunuyor" dedi.

Cinemarin Sinemaları sahibi Cenk Sezgin, Bodrum Türk Filmleri Haftası'nın geçen 4 yılında, 38 yönetmen, 58 oyuncu, 29 yapımcı, 58 sinema salonu işletmecisi, 25 sinema sektörüne ürün sağlayan firma sahibi, 3 Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü yetkilisi ve 10 binlerce sinemaseveri ağırladıklarını belirterek, "Önceki yıllarda olduğu gibi bu yıl da henüz vizyona girmeyen pek çok film, Türk Filmleri Haftası seyircisi ile ilk kez Bodrum'da buluşacak. Türk sinemasının değerli oyuncuları bizlerle bir araya gelecek. Yönetmenler, yeni filmlerinin tanıtımlarını söyleşi etkinliklerinde yapacak. Bodrum halkı ve tatil için Bodrum'da olanlar, unutulmaz bir hafta geçirecek" dedi. - Muğla

Kaynak: DHA