Bir Avuç Fındık, Günlük Kaloriyi Sağlıyor
Haberler » Güncel » Haber

Bir Avuç Fındık, Günlük Kaloriyi Sağlıyor

19 Mayıs Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. N.şule Üstün, Günde Bir Avuç Fındığın İnsan Vücudunun Günlük Kalori İhtiyacını Karşıladığını Söyledi.

Bir Avuç Fındık, Günlük Kaloriyi Sağlıyor

Ondokuz Mayıs Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. N.Şule Üstün, günde bir avuç fındığın insan vücudunun günlük kalori ihtiyacını karşıladığını söyledi.

Yrd. Doç. Dr. N. Şule Üstün, Ordu İl Tarım Müdürlüğü Gıda Kontrol Şubesi tarafından yayınlanan 'Gıda Güvenliği' adlı dergiye yaptığı açıklamada, fındıkta önemli düzeyde protein, yağ, karbonhidrat, B1, B2 ve E vitamini bulunduğunu, ayrıca diyet lif, demir, kalsiyum, potasyum açısından zengin olduğunu belirtti. Besleyici özelliklerinin fındığı özel bir gıda haline getirdiğini kaydeden Yrd. Doç. Dr. Üstün, fındığın koroner kalp hastalıkları ile kanser riskini önemli ölçüde azalttığını da vurguladı.

Endüstrileşmiş ülkelerde koroner kalp hastalıkları ile kanser riskinin yüksek olmasına rağmen Akdeniz ülkelerinde sert kabuklu meyvelerin çok tüketilmesi sebebiyle bu hastalıklara daha az rastlandığını kaydeden Üstün, günde bir avuç fındık yemekle günlük kalori ihtiyacının büyük bir bölümünün karşılanabileceğine dikkat çekti. Üstün, şöyle konuştu:

"Günlük kalori ihtiyacı 2 bin 500 Kcal olan sağlıklı yetişkin bir kişi 100 gram iç fındık tükettiğinde yaklaşık olarak günlük enerji ihtiyacının yüzde 25'ini, kalsiyum ihtiyacının yüzde 16'sını, magnezyum ihtiyacının yüzde 46'sını, B1 vitamin ihtiyacının yüzde 33'ünü, B6 vitamin ihtiyacının yüzde 20'sini ve E vitamin ihtiyacının yüzde 200'ünü karşılamış olur. Yani her gün bir avuç ya da uzmanların deyişiyle 25-30 gram fındık yemek gerekiyor."

Yrd. Doç. Dr. N.Şule Üstün, fındıktaki E vitamininin kas dokusunun çalışması ve üreme sisteminin fonksiyonunun devam etmesi için gerekli olduğunu, ayrıca E vitaminin kansere karşı koruyucu etki yaptığını de belirtti. İlköğretim ve lise öğrencilerine fındık yemeyi öğütleyen Üstün, "Fındıkta B6, B1 ve B2 vitaminleri çok zengin. Fındık bu yönüyle özellikle okul çağındaki çocuklar için önemli bir gıda maddesidir" diye konuştu.

(MAK-SA-SN-SN-Y)