Tatvan'da düşen helikopterde yaralı askerleri kurtaran köylü o anlarını anlattı: Karları ellerimle kazıp bir asker çıkardım

Tatvan'da düşen helikopterde yaralı askerleri kurtaran köylü o anlarını anlattı: Karları ellerimle kazıp bir asker çıkardım

Anadolu Ajansı / Servet Taşdemir - Haberler | Güncel

Bitlis'in Tatvan İlçesi'nde askeri helikopterin düştüğü olayın tanığı Çekmece köyü sakini Davut Bikeç, yaralı askerleri nasıl kurtardığını anlattı. Bikeç, "Karları ellerimle kazıp bir askeri çıkardım, sonra öbür askere yöneldim ceketimi çıkarıp üstüme attım" dedi.

Bitlis'in Tatvan kırsalında kaza kırıma uğrayan askeri helikopterde bulunan 11 askerimiz şehit oldu, 2 askerimiz yaralandı. Kaza haberi üzerine bölgeye çok sayıda ekip sevk edilirken, Tatvan'a bağlı Çekmece köyü sakinleri, kırsal alanda kaza kırıma uğrayan helikopterdeki yaralı askerlerin yardımına koştu.

Köylülerden Davut Bikeç, helikopter düştüğü haberini alır almaz diğer köylülerle bölgeye giderek yaralılara yardımcı olmaya çalıştıkları anları AA muhabirine anlattı.

"ELLERİMLE KARI KAZIP, BİR ASKERİ ÇIKARDIM"

Olay sırasında bir motor sesi duyduğunu ancak ne olduğunu anlayamadıklarını belirten Bikeç, şöyle konuştu"

"Sonra çocuklarımız gelerek helikopterin düştüğünü söyledi. Olay yerine gittiğimizde şehitler vardı. Çok üzgünüm. 4 yaralı vardı. Birinin yanına gittim Helikopterin altındaydı. Ağzı karla dolmuştu. Karı temizleyerek nefes almasını sağladım. İyi olup olmadığını sordum. Ellerimle karı kazarak çıkmasını sağladım. Kendine geldi 'İyiyim' dedi. Sonra kırık olabileceğini söyleyerek kıpırdamamasını istedim."

"YARALI ASKERİN ÜZERİNE CEKETİMİ ÖRTTÜM"

Daha sonra diğer yaralının yanına gittiğini aktaran Bikeç, "Ceketimi çıkararak üşümemesi için üzerine serdim. Kolu sıkışmıştı. Onu bulunduğu yerden çıkardık. Sonra sağlık ekipleri geldi. İki yaralıyı kendi çabalarımızla kurtardık." dedi.

11 ASKER ŞEHİT OLDU

Bingöl'den Tatvan'a gitmek üzere bugün saat 13.55'te kalkış yapan Kara Kuvvetleri Komutanlığına ait Cougar tipi helikopterle saat 14.25'te irtibat kesildi. Bölgede İHA, CN-235 uçağı ve bir helikopter ile arama çalışması başlatıldı. Çalışma neticesinde helikopterin kaza kırıma uğradığı tespit edildi. Olay yerinde helikopterde bulunan 9 asker şehit oldu, 4 asker yaralandı. Daha sonra hastaneye kaldırılan 4 yaralıdan iki asker daha şehit oldu ve şehit sayısı 11'e yükseldi.

Tatvan'da düşen helikopterde yaralı askerleri kurtaran köylü o anlarını anlattı: Karları ellerimle kazıp bir asker çıkardım

Kaynak: Anadolu Ajansı / Servet Taşdemir

Haber Yorumları (29)
MİRAN: RABBİM MEKANLARINI CENNET EYLESİN ALLAH ONLARDAN RAZI OLSUN .
RECEP-: Sağ olasın kardeşim sen anlattıkça ben ağlıyorum ALLAHIM ŞEHİTLERİMİZİN MEKANINI CENNET EYLESİN kederli ailelerine de sabrı cemil ihsan eylesin AMİN
5858: ALLAH MEKANINIZI CENNET ETSİN GERİDE KALANLARINZA SAĞLIK SIHHAT VE SABIRLAR VERSIN
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title