Bilanço nedir? Bilanço ne demek? Bilanço hesapları nasıl yapılır?

Bilanço nedir? Bilanço ne demek? Bilanço hesapları nasıl yapılır?

Bilanço nedir? Bilanço ne demek? Bilanço hesapları nasıl yapılır?
Haberler.com - Haberler | Gündem

Bilanço nedir, ne demek ve hesapları nasıl yapılır? Son dönemde internette, televizyonda ya da iş yerinde duyduğumuz kelimelerin farklı anlamları olabilir. Bunlardan birisi olan ve ekonomik terim olan bilanço kelimesi internette en çok aratılan kelimeler arasında yer almaktadır. Bilanço nasıl yorumlanır sorusunun detayları...

Farklı anlamlara sahip birçok kelime gün içerisinde televizyonda, sokakta ya da internette karşımıza çıkmakta. Bu kelimelerden birisi ve ekonomik bir terim olan "bilanço" kelimesinin anlamına ve nasıl yorumlandığı hakkındaki detaylı bilgiye haberimizden erişebilirsiniz. Peki, Bilanço nedir, ne demek ve hesapları nasıl yapılır?

BİLANÇO NEDİR?

Bilanço ekonomik bir terim olup,bir kuruluşun, bir ticarethanenin belirli bir dönem sonundaki veya belirli bir gündeki taşınır ve taşınmaz varlıkları ile bunları sağlamak için kullanılan öz ve yabancı kaynakları dengeli olarak gösteren çizelge verilen isimdir. Bir nevi dengelemdir.

BİLANÇO NEYİ GÖSTERİR?

Bilanço, işletmenin belirli tarihlerdeki finansal durumunu gösteren mali tablodur. İki ana kısımdan oluşur. İşletmenin varlıklarını ve bu varlıkların hangi kaynaklarla elde edildiğini gösterir. Bilanço, dönemin sonunda alacak ve verecekleri ile tüm mal ve para varlıklarını dengeli biçimde gösterir. Bilanço aynı zamanda şirketin sermaye yapısını da ortaya çıkarır.

BİLANÇO NASIL YORUMLANIR?

Bilanço yorumlarken iki özelliğe dikkat edilmesi gerekmektedir. Birincisi "niceliksel üstünlük" yani sayısal değer, diğeri ise "niteliksel durumlar"yani kalitesine. 100 liralık yatırım varsa, yani bütün yatırımlar toplam 100 lira ise, nakdi dönen ya da duran varlıklar arasında dağıtması gerekir. İşletme yatırımlarının 70 lirasını duran varlıklara, 30 lirasını dönen varlıklara yatırım olarak bölmüşse, nicelik olarak üstünlüğü duran varlıklara vermiştir denir. Tablo bu ise bilanço muhtemelen bu şirket üretim yapmak zorunda, ünvan olarak bu bir sanayi şirketi olduğu için duran varlık yatırımı yaptı olarak yorumlanır. Dönen varlıklarla, duran varlıkları sayısal olarak kıyaslandığında, duranlar sayısal olarak daha fazlaysa bu şirket sanayi şirketi olarak yorumlanabilir. Durum tersine duran yerine, dönen varlıklara yatırım yapması halinde çok fazla tesis, fabrika, bina kurmamış, makine yok çünkü daha fazla nakit para ve stokları var olarak düşünülür veticaret işletmesi olarak yorumlanırdır.

BİLANÇO NELERDEN OLUŞUR?

Bilanço varlık ve kaynak olmak üzere iki ana bölüme ayrılır. Bilançoda her varlığın mutlaka bir kaynağı olmalıdır ve varlık ile kaynak toplamları mutlaka birbirine eşit olmalıdır. Buna bilanço temel denkliği denir.

BİLANÇO ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

Hesap Tipi Bilanço: Bilançonun hesap şeklinde düzenlenmesi hâlinde aktiflerin sol tarafta, pasiflerin ise sağ tarafta olmak üzere iki sütun olarak sıralanması " T " şeklinde düzenlenmiş olan bilançolardır.

Rapor Tipi Bilanço: Hesapların sıralanmasında pasif hesapların aktif hesapların altında sırası ile yer almasıdır. Tekdüzen Muhasebe Sistemlerinde öngörülmiş olan bilanço rapor tipi bilançolardır.

Karşılaştırmalı Bilanço: İşletmelerin herhangi bir tarihe ait olan bilançosunda yer alan tutarların, işletmenin diğer dönemleri ile veya diğer işletmelerin bilançolarındaki tutarlarla karşılaştırılarak yer almasıdır.

Analitik Bilanço: Hesaplanan tutarların yanında hesap tutarlarının daha değişik açılardan oransal ifadeleri de yer almaktadır. Bilançoları analiz edilmeye çok uygun bir şekilde hazırlanmış olması durumudur.

İşletme Bilançosu: Tek bir işletmenin belirli bir anda ya da tarihteki finansal durumlarını gösterir.

Konsolide Bilanço: Ana şirkete bağlı olan, bulunan işletmelerin belirli bir anda finansal durumların toplulaştırılmış şekilde gösterdiği bilançodur.

Ticari Bilanço: Ticari yaşamın gerektirdiklerine ve muhasebedeki kuramı uygulamalarına göre hazırlanan bilanço çeşitleridir.

Mali Bilanço: Vergi yasasındaki emredici olan kurallara uygun olarak hazırlanmış olan bilançolardır. Pratikte olabilecek şekilde değil, kavramsal olarak olabilecek bir bilançoyu tanımlamaktadır.

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Çok Okunan Haberler

title