Belediyelerin Genel Bütçe Vergi Gelirlerinden Aldığı Pay Artırılıyor

Belediyelerin Genel Bütçe Vergi Gelirlerinden Aldığı Pay Artırılıyor

İçişleri Bakanı Beşir Atalay, İl Özel İdareleri ve Belediyelerin Genel Bütçe Vergi Gelirlerinden Aldığı Payın 2008 Yılında 4 Milyar YTL'lik Artışla 17 Milyar YTL'ye Çıkacağını Açıkladı.

Belediyelerin Genel Bütçe Vergi Gelirlerinden Aldığı Pay Artırılıyor

İçişleri Bakanı Beşir Atalay, il özel idareleri ve belediyelerin genel bütçe vergi gelirlerinden aldığı payın 2008 yılında 4 milyar YTL'lik artışla 17 milyar YTL'ye çıkacağını açıkladı.

AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Sait Açba başkanlığında toplanan TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu, AK Parti Grup Başkanvekili ve Kocaeli Milletvekili Nihat Ergün'ün 'İl Özel İdarelerine ve Belediyelere Genel Bütçe Vergi Gelirlerinden Pay Verilmesi Hakkında Kanun Teklifi'ni görüşüyor. Görüşmelere katılan İçişleri Bakanı Atalay, düzenlemeye ilişkin yaptığı konuşmada, daha önce belediye ve il özel idarelerinin genel bütçe vergi gelirlerinden aldıkları payın artırılmasını da içeren kapsamlı bir kanun tasarısının komisyona getirildiğini, ancak yasama döneminin tamamlanmasına kısa bir süre kaldığı için bu tasarının geri çekildiğini hatırlattı. Atalay, düzenlemenin daha hızlı bir şekilde yasalaşması için genel bütçe vergi gelirlerinden belediye ve il özel idarelerine ayrılan payın artırılmasını içeren kanun teklifinin komisyon gündemine getirildiğini bildirdi. Hükümet olarak bu teklifi desteklediklerini dile getiren Atalay, AK Parti hükümetleri olarak mahalli idarelerin imkanlarını artırmak için her vesileyle önemli çalışmalar yaptıklarını söyledi. Halka en yakın yerde en kaliteli hizmetin sunulmasında mahalli idarelerin önemli olduğuna inandıklarını vurgulayan Atalay, demokratik ve ekonomik kalkınma ile yerel yönetimlerin gelişmişliği arasında doğrudan ilişki bulunduğunu söyledi. Yerel yönetimlerle ilgili bugüne kadar birçok reform gerçekleştirdiklerini hatırlatan Atalay, bu düzenleme ile yerel yönetimlerin kaynağının yasal güvence altına alındığını söyledi. Atalay, genel bütçe vergi gelirlerinden 2002 yılında belediye ve il özel idarelerine 4 milyar 746 milyon YTL pay ayrıldığını hatırlatarak, bu rakamın 2003'te 5 milyar 361 milyon YTL, 2004'te 7 milyar 941 milyon YTL, 2005 yılında 10 milyar 139 milyon YTL, 2006 yılında 10 milyon YTL, 2007 yılında 13 milyon YTL olduğunu kaydetti. Bakan Atalay, yapılacak düzenleme ile bu rakamın 2008 yılında 4 milyar YTL'lik artışla 17 milyar YTL'ye yükseleceğini ifade etti.

Belediyelere, hiçbir siyasi parti ayırımı yapmadan adaletli davrandıklarını belirten Atalay, kesintilerle ilgili de aynı hassasiyeti gözettiklerini bildirdi. Atalay, bu teklifin yasalaşmasıyla vatandaşlara ek bir mali külfet getirilmeyeceğini söyledi.

Teklif sahibi AK Parti Grup Başkanvekili Ergün ise, düzenleme ile vergi havuzunun genişlediğini ve belediye ve il özel idarelerinin vergiden aldığı payın ortalama yüzde 30 oranında arttığını ifade etti. Gelirlerin dağıtılmasında nüfus dışında bazı yeni kriterler getirildiğini anlatan Ergün, gelişmişlik endeksi kriterinin, az gelişmiş belediyelerin daha fazla pay almasını sağlayacağını söyledi. Düzenleme ile belediye ve il özel idarelerine 2008 yılı için öngörülen transferin 4 milyar YTL olduğuna işaret eden Ergün, 2008'de 5 aylık bir uygulama söz konusu olacağı için belediye ve il özel idarelerine 1.7 milyar YTL'lik bir transferin yapılabileceğini belirtti. Nüfusu 10 binin altındaki belediyelere denkleştirme ödeneği verileceğini kaydeden Ergün, 2008 yılında bu belediyelere 175 milyon YTL pay ayrılmasının öngörüldüğünü açıkladı. Belediyelerin vergi ve sigorta borçlarının kaynağında kesileceğini dile getiren Atalay, bu kesintinin belediyelerin genel bütçe vergi gelirlerinden aldıkları payın yaklaşık yüzde 10'una tekabül edeceğini söyledi.

(ZÇ-CC-CC-Y)