BDP'li Belediye Başkan Yardımcısından Başbakan Erdoğan'a Mektup

BDP'li Belediye Başkan Yardımcısından Başbakan Erdoğan'a Mektup

BDP'li Belediye Başkan Yardımcısından Başbakan Erdoğan'a Mektup
Anadolu Ajansı - Haberler | Yerel

Siirt Belediye Başkan Yardımcısı Feremez Kaya, Başbakan Erdoğan'a yazdığı mektubunda 7 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldıktan sonra Irak'ın kuzeyine kaçan 76 yaşındaki babasının geri dönmes...

Siirt Belediye Başkan Yardımcısı Feremez Kaya, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a yazdığı mektubunda 7 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldıktan sonra Irak'ın kuzeyine kaçan 76 yaşındaki babasının geri dönmesi için yasal düzenleme yapılmasını istedi.

Belediye Başkan Yardımcısı Kaya, yaptığı açıklamada, 2008 yılında Demokratik Toplum Partisinin (DTP) kapatılma kararının ardından düzenlenen bir açıklamaya katıldığı gerekçesiyle hakkında "örgüt üyesi olmak" suçundan dava açılan ve 7 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırılan babası Abdulhalim Kaya'nın 4 yıldır kaçtığı Irak'ın kuzeyinde sürgün hayatı yaşadığını ileri sürdü.

Babasının sürgün hayatının son bulması için Başbakan Erdoğan'a göndermek üzere bir mektup hazırladığını ifade eden Kaya, babasının 4 yıldır yaşamını tek başına idame edemeyen babasının sürgün hayatı yaşadığını savundu.

Kaya, sürgünde yaşayan insanların topraklarına geri dönmesi için gerekli yasal düzenlemelerin bir an önce yapılması gerektiğini belirterek, şöyle dedi:

"Başbakan geçtiğimiz günlerde 37 yıldır sürgünde yaşayan Şivan Perver'i Diyarbakır'a getirdi. Bu sürgün yaşayan insanlar için önemli bir gelişmedir. Ancak bunun sadece Şivan Perver ile kalmaması gerekiyor. Sürgünde yaşayan binlerce insan var. Bu nedenle bu kişiler için gerekli yasal düzenlemeler yapılmalıdır. Başta Cumhurbaşkanı, Başbakan ve Adalet Bakanı olmak üzere sürgünde yaşayan insanların topraklarına geri dönmesi için gereken yasal düzenlemelerin hayata geçirilmesi için çaba içerisinde olunmalıdır."

Kaya daha sonra hazırladığı mektubu PTT Siirt Şubesinden Başbakan Erdoğan'a gönderdi. - Siirt

Kaynak: Anadolu Ajansı

Manşet Haberler

title