BDP Belediye Başkan Adaylarını Açıkladı

BDP Belediye Başkan Adaylarını Açıkladı

BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Van'da partisinin belediye başkan adaylarını açıkladı.

BDP Belediye Başkan Adaylarını Açıkladı

BDP Muş Milletvekili Sırrı Sakık'ın Ağrı belediye başkan adayı olduğunu açıklayan Demirtaş, Şemdinli'de de 2009 yılında kitapevi bombalanan Seferi Yılmaz'ı, Şemdinli belediye başkan adayı olarak tanıttı.

Diyarbakır'dan karayoluyla Van'a gelen Demirtaş, aday tanıtımının yapılacağı Diren Düğün Salonunda ilk olarak aday adaylarıyla toplantı yaptı.

Toplantıya, BDP Van Milletvekili Nazmi Gür, Iğdır Milletvekili Pervin Buldan, Hakkari Milletvekili Adil Zozani, Kars Milletvekili Mülkiye Birtane, Bitlis Milletvekili Hüsamettin Zenderlioğlu, parti yöneticileri, belediye başkanları ve partililer katıldı.

Basına kapalı toplantının ardından açıklama yapan Demirtaş, gündemdeki yolsuzluk iddialarına değindi.

Demirtaş, şöyle konuştu:

"Başbakan Erdoğan'ın paralel devlet diye şikayet ettiği o devlet var ya o devlet ile Başbakanın yönettiği devlet işbirliği ve ittifak halinde 2009 seçimlerden hemen sonra, siyasi operasyon kararı aldılar. Partimizin belediye başkanlarını, çalışanlarını, yöneticilerini tutuklayarak, rehin alarak siyasi çalışmalarımızı sekteye uğrattılar. Buna rağmen boyun eğmedik. On bine yakın arkadaşımız tutuklandı ve bunların yargılamaları hala devam ediyor. Arkadaşlarımızın evlerini, makamlarını aradılar. Parti teşkilatlarını aradılar. Buldukları tek şey kitap ve hizmet belgeleriydi. Hiçbir belediye başkanımızın evinden 6 çelik kasa ve dolar dolu ayakkabı kutuları çıkmadı."

Demirtaş, yerel seçimlerin partilerinin tarihsel gerçekliği açısından çok önemli olduğunu ifade ederek, halkın bu seçimlerde kendilerini tercih edeceğini savundu. 

Zorlu bir ön seçim hazırlığı yaptıklarını, hassasiyetle yürütülen çalışmanın ardından belli bir noktaya ulaştıklarına dikkati çeken Demirtaş, belediyecilik anlamında halkın beklentilerinin yüksek olduğunu ve artık mazeret kabul etmediğini ifade etti.

AĞRI ADAYI SIRRI SAKIK

Konuşmasının ardından bölge illerinin belediye başkan adaylarını açıklayan Demirtaş, Ağrı belediye başkan adaylarının BDP Muş Milletvekili Sırrı Sakık, Şemdinli belediye başkan adaylarının ise 2009 yılında kitapevi bombalanan Seferi Yılmaz olduğunu söyledi. 

İŞTE BDP'NİN KESİNLEŞEN BELEDİYE BAŞKAN ADAYLARI

Ağrı

Sırrı Sakık

Van

Bekir Kaya

Bitlis

Hüseyin Olan

Hakkari

Dilek Hatipoğlu

Iğdır

Murat Likit

Kars

Yusuf Yıldırım ile Güldane Kılıç

Ardahan

Yavuz Usanmaz

Şemdinli

Seferi Yılmaz 

Şanlıurfa

Osman Baydemir