Batman'da "Sigara ve Kanser" Konulu Konferans

Batman'da "Sigara ve Kanser" Konulu Konferans

Batman'da İl Sağlık Müdürlüğünce "Sigara ve Kanser" konulu konferans düzenlendi.

12.02.2019 11:56 | Son Güncelleme: 12.02.2019 11:56
Batman'da

Batman'da İl Sağlık Müdürlüğünce "Sigara ve Kanser" konulu konferans düzenlendi.

İl Kültür Müdürlüğünde düzenlenen konferansta konuşan İl Sağlık Müdürü Dr. Mehmet Hakan Pamukçu, sigara ve tütün kullanımının, halk sağlığını tehdit eden ve mutlaka mücadele edilerek önlenmesi gereken bir sorun olduğunu söyledi.

Aktif ve pasif sigara içiciliğinin hastalıklara ve ölümlere neden olduğunu dile getiren Pamukçu, sigara ve tütün kullanımının önlenebilir ölüm nedenlerinin başında geldiğini belirtti.

Elektronik sigara ve piponun toplum sağlığı için risk taşıdığını anlatan Pamukçu, sigara kullanımının sadece bireye değil, sigara dumanını soluyan diğer kişilere de ciddi zarar verdiğini, dumanına maruz kalan kişilerde de aynı hastalıkların görüldüğünü aktardı.

Pamukçu, "Sigarayı bırakmak için en doğru zaman şu andır. Hemen şimdi en yakın sigara bırakma polikliniğine başvurarak, kendiniz ve aileniz için yeni bir başlangıç yapabilirsiniz, Unutmayın ki; sigara bağımlılığı bir hastalıktır ve tedavisi mümkündür." dedi.

Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Abdurrahman Şenyiğit de sigaranın zararları ve kansere yol açma riskine yönelik bilgi verdi.

Programa, İl Özel İdare Genel Sekreteri Abdülkadir Özer, sağlık çalışanları ve vatandaşlar katıldı.

Kaynak: AA

Abone Ol
Google'da Takip Et
Paylaş
Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! Whatsapp'da Paylaş!
title