Basra: Şii İttifakı Lideri Abdülaziz El Hekim'in Oğlu Ömer El Hekim'in Açıklamaları - Haberler
Haberi Paylaş

Basra: Şii İttifakı Lideri Abdülaziz El Hekim'in Oğlu Ömer El Hekim'in Açıklamaları

İhlas Haber Ajansı - Dünya
Basra: Şii İttifakı Lideri Abdülaziz El Hekim'in Oğlu Ömer El Hekim'in Açıklamaları

Irak'taki Başlıca Şii Gruplardan Biri Olan Irak İslam Devrimi Yüksek Konseyi (Scırı) Başkanı Abdulaziz El Hekim'in Oğlu Ömer El Hekim, Irak'ın Güneyindeki Basra Kentinde Bulunan Abella Camisi'nde Kılınan Cuma Namazı Sonrası Açıklama Yaptı.

Irak'taki başlıca Şii gruplardan biri olan Irak İslam Devrimi Yüksek Konseyi (SCIRI) Başkanı Abdulaziz El Hekim'in oğlu Ömer El Hekim, Irak'ın güneyindeki Basra kentinde bulunan Abella Camisi'nde kılınan Cuma namazı sonrası açıklama yaptı.

Ömer El Hekim konuşmasında, "Ramazan ayı yaklaşıyor. Basra zor bir zamanda ancak bu kentteki iyi insanlar tüm problemleri tespit etti ve çözüme kavuşturdu. Şimdi az miktarda suç işleniyor, suçların azalması dindar insanlar sayesinde oluyor. Basra'yı Irak'ın örnek kenti haline getirmek istiyoruz ve ümit ediyoruz ki diğer bölgeler de Basra gibi daha iyi olur. Bu kentteki gelişmeleri görmek için buradayım" diye kaydetti. "Hükümetin paraları nereye gidiyor?" diye soran El Hekim, "Elektrik enerjisi nerde? Hizmetler nerde? Bu konuda hükümet başrol oynamalı. Irak'ın orta ve güney bölgelerine daha fazla para göndermeli. Neler oluyor? Merkezi hükümet Basra halkından paraları alıp diğer bölgelere veriyor. Basra halkı enkaz haline gelen kentlerini onarmak için doğal kaynaklarını paylaşmalı" diye konuştu. Konuşmasında federal sistemi savunan El Hekim, "Uzun yıllardır acı çeken kentlerinin gelişmesi için federal sisteme ihtiyacımız var. Güney bölgesini yeniden kurmalıyız. Necef kentinde imamlar yeni federal sisteme karar verdi. Eğer insanlar federal sistemi isterse bunu gerçekleştiririz ancak biz federal sistemin gerekli olduğuna inanıyoruz. Federal sistem Basra halkı için önemli" diye belirtti.

İhlas Haber Ajansı - Dünya

, Haber

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title