Haberler

Başkan Ercan Şimşek: Gediz Ev Tarhanası Adeta Şifa Kaynağı

Kütahya’nın Gediz ilçesine bağlı Eskigediz beldesinde üretilen Hanımeli Ev Tarhanası, katıldığı yarışmalarda aldığı derecelerle, bölgedeki yöresel lezzetleri tanıtma ve şifa kaynağı olmasıyla dikkat çekiyor.

Kütahya'nın Gediz ilçesine bağlı Eskigediz beldesinde üretilen Hanımeli Ev Tarhanası, katıldığı yarışmalarda aldığı derecelerle, bölgedeki yöresel lezzetleri tanıtma ve şifa kaynağı olmasıyla dikkat çekiyor.

Gediz Tarhanasının özel ödülü layık görüldüğünü ifade eden Eskigediz Belde Belediye Başkanı Ercan Şimşek, "Son yıllarda belde ekonomimize katkı sağlaması ve şifa kaynağı olması dolayısıyla Eskigediz Ev Tarhanası'nı Hanımeli markası adı altınta üretmeye başladık. İlçedeki bayanlarımızın kendi elleriyle yaptıkları eşssiz lezzeti Gediz Tarhana Festivalimizde ve Türkiye'de birçok alanda tanıtım çalışmalarımız devam ediyor. Bu kapsamda İstanbul'da gerçekleştirilen Tarım Ürünleri Oskar yarışmasına katıldık. Gediz Hanımeli Doğal Ev Tarhanası jüri özel ödülüne layık görüldü. Tamamen doğal şekilde yapılan Hanımeli Doğal Ev Tarhanamız vücudumuzun mikroplara karşı dirençli olması açısından önemli olan vitaminler ve mineraller yönünden zengindir" dedi.

"Özellikle sabahları aç karınlı içilen tarhana gün boyunca vücudu zinde ve dirençli tutar"

Başkan Şimşek, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Tarhanada özellikle B vitaminleri bol miktarda bulunur. Kalsiyum, demir ve çinko ise tarhanada bol bulunan minerallerdir. Tarhananın bileşimine yoğurt ve bitkilerden kaynaklanarak dahil olan laktik asit bakterileri tarhanadaki proteinleri belli ölçülerde aminoasitlere parçalayarak tarhanayı sindirimi kolay gıda şekline dönüştürür. Böylece aminoasitler tarhana ile vücuda hazır olarak girerler ve bağırsaklardan kolayca emilerek vücuda yarar sağlar. Buna bağlı olarak tarhananın besleme değeri artmış olur. Tarhana vucutta birçok hastalık için koruma görevini üstlenir. Özellikle sabahları aç karınlı içilen tarhana gün boyunca vücudu zinde ve dirençli tutar." (YD-EFE) - KÜTAHYA

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Yaşam

Ercan Şimşek Eskigediz Kütahya Gediz Yaşam Haberler

1000
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title