Başkan Büyükerşen'den Atatürk'ün Mumya Heykeli

Başkan Büyükerşen'den Atatürk'ün Mumya Heykeli

Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen'in Yaptığı Atatürk'ün Balmumu Mumya Heykeli, Kastamonu'nun İnebolu İlçesindeki Müzede Sergileniyor.

Başkan Büyükerşen'den Atatürk'ün Mumya Heykeli

Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen'in yaptığı Atatürk'ün balmumu mumya heykeli, Kastamonu'nun İnebolu ilçesindeki müzede sergileniyor.

Belediyeden yapılan açıklamaya göre, kıyafet inkılabının yıldönümü sebebiyle Kastamonu'nun İnebolu ilçesinde Uğur Dündar'ın gayretleriyle restore edilen Türk Ocağı binasındaki müze, 25 Ağustos Cumartesi günü törenle açılacak. Müzede, Atatürk'ün fes ve kalpağı atıp, şapkayı tanıttığı ziyaret gününü canlandıran köşede, balmumu mumya heykeli sergileniyor. Dr. Salih Osmanoğlu tarafından Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen'e yaptırılan mumya heykelde, Atatürk modern kıyafeti ve elinde o gün giydiği beyaz fötr şapka ile canlandırılıyor. Heykelin arkasında da yine o gün beraberinde bulunan zevaatın bire bir fotoğrafları bulunuyor.

Türkiye'de balmumu heykel yapan tek kişi olan Prof. Yılmaz Büyükerşen'in, Atatürk'ün Bandırma Vapuru ile 19 Mayıs'ta Samsun'a çıktığı 19 arkadaşını temsil eden grup kompozisyonunun yanı sıra, Kayseri'de çağdaş kıyafetli bir başka heykeli, Anıtkabir müzesinde camekan içinde sergilenen masabaşında 10. Yıl Nutku'nu yazan Atatürk heykeli ve Akşehir Batı Cephesi Karargahı binasında da İsmet İnönü'nün askeri elbisesi içindeki balmumu heykeli bulunuyor.

2 yıl önce Koç Holding, Londra'daki Madam Tussaud Müzesi'nde bulunan ve ziyaretçi Türkler'in infialine sebep olan Balmumu Atatürk Heykeli'nin değiştirilerek yeniden gerçeğine yakın yapılmasını sağlamak üzere Londra'ya gönderdiği Büyükerşen, İngiliz heykeltraş Stewe Swales ile gerçeğine yakın Atatürk heykelinin yapılışında birlikte çalışmışlardı. Bu heykelin bir kopyası da yine Koç Holding tarafından Anıtkabir'e hediye edilmişti.

(OÖ)

24.08.2007 19:37 TSİ