Başbakan Erdoğan, Tfmd'nin Ödül Törenine Katıldı

Başbakan Erdoğan, Tfmd'nin Ödül Törenine Katıldı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Foto Muhabirlerinin Bombalar Yağarken, Binalar Yıkılırken Her An Ölümle Baş Başa Fotoğraf Çektiklerini Belirterek, "Bunları Sadece Ülkemize Değil Tüm Dünyaya Takdim Ederek Aslında Bu Vahşetten Birilerinin Pay Çıkarmasına Sebep Olduğunuz İçin Sizleri Tebrik Ediyorum" Dedi.

Başbakan Erdoğan, Tfmd'nin Ödül Törenine Katıldı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, foto muhabirlerinin bombalar yağarken, binalar yıkılırken her an ölümle baş başa fotoğraf çektiklerini belirterek, "Bunları sadece ülkemize değil tüm dünyaya takdim ederek aslında bu vahşetten birilerinin pay çıkarmasına sebep olduğunuz için sizleri tebrik ediyorum" dedi.

Türkiye Foto Muhabirleri Derneği'nin (TFMD) tarafından düzenlenen Yılın Basın Fotoğrafları Ödül Töreni Sheraton Otel'de gerçekleştirildi. Ödün törenine Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, Devlet Bakanı Mehmet Aydın, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, DSP Genel Başkanı Zeki Sezer ve çok sayıda davetli katıldı. Başbakan Erdoğan ve diğer davetliler önce ödül kazanan fotoğrafların yer aldığı sergiyi gezdi. Başbakan Erdoğan, törende yaptığı konuşmada, ödüle layık görülen fotoğrafları görme imkanı bulduğunu ve Lübnan'la ilgili fotoğrafları çeken foto muhabirinden Lübnan'da 55 gün kaldıklarını öğrendiğini anlattı. Erdoğan, "Bir taraftan bombalar yağarken, bir diğer taraftan o yıkılan binalar, o binaların arasında siz değerli foto muhabiri arkadaşlarımız her an ölümle baş başa, her an yaralanmayla başbaşa ve korkuyu korkuturcasına bu resimleri çektiniz ve bunları sadece ülkemize değil tüm dünyaya takdim ederek aslında bu vahşetten birilerinin pay çıkarmasına sebep olduğunuz için sizleri tebrik ediyorum" diye konuştu.

Gönüllerinin hüznü tablolaştıran değil de sevgiyi, barışı, gülümsemeyi tablolaştıran resimler istediğini belirten Erdoğan, şunları kaydetti:

"Ama bu fotoğraflar içinde böyle bir kare görmedik. Sayın Başkana sordum, 'Yok mu böyle bir resim?' diye. 'Bu yıl yok' dedi. O zaman demek ki bu yıl çok sıkıntılı geçen bir yıl olmuş dünyada. Temennimiz odur ki; sevgiyi, kardeşliği, gülümsemeyi, barışı artık bu hüzün tablolarının yerine, ağırlıkta olduğu fotoğrafları da görebilelim. Adeta bu yarış içerisinde ölüme meydan okurcasına yer alan tüm foto muhabiri arkadaşlarıma, kameramanlara bu başarılarının artarak devamını diliyorum. Ödüle layık görülenleri de kutluyorum."

Başbakan Erdoğan daha sonra, 'Ağlayan Şehir Beyrut' serisi ve 'Mavi Emzikli Bebek' fotoğrafıyla Yılın Basın Fotoğrafı dalında ödül alan foto muhabiri Kürşat Bayhan'a, 'Hayata Bak' isimli fotoğrafıyla Övgüye Değer Fotoğraf dalında ödül alan foto muhabiri Cihan Yıldırım'a ve aynı dalda 'Kuş Gribi' isimli fotoğrafıyla ödül alan İbrahim Usta'ya ödüllerini verdi. Başbakan Erdoğan, kendisine verilen bir fotoğraf makinesiyle salonun fotoğrafının da çekti. Erdoğan ayrıca Bakan Şahin ile birlikte Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik'in isminin yazılı olduğu çoraplarını fotoğraflayan foto muhabiri Alper Yurtseven'e de ödülünü verdi. Bakan Şahin, ödül verirken tören sponsoru olan bir firmanın hediyesinin yere düşmesi üzerine yere eğilerek hediyeyi aldı ve sahibine verdi.

(MÜG-MÜG-MEF-Y)