Balkan Antantına katılan devletler hangileridir? Balkan Antantı ne zaman imzalandı, üye ülkeler nelerdir? - Haberler
Haberi Paylaş

Balkan Antantına katılan devletler hangileridir? Balkan Antantı ne zaman imzalandı, üye ülkeler nelerdir?

Haberler.com - Haberler | Gündem
Balkan Antantına katılan devletler hangileridir? Balkan Antantı ne zaman imzalandı, üye ülkeler nelerdir?

Balkan Antantı'na katılan ülkeler neresi merak ediliyor. Balkan Antantı nedir, maddeleri nelerdir? Balkan Antantı devletleri hangileridir? Balkan Antantı üyeleri hangileridir? Balkan Antantı anlaşması ne zaman imzalandı? Detaylar haberimizde...

Balkan Antantı nedir? Balkan Antantı üyeleri kimler? Balkan Antantı ne zaman imzalandı? Balkan Antantı hangi ülkeler arasında imzalandı? Balkan Antantı anlaşması nedir? Balkan Antantı anlaşması ne zaman yapıldı?

BALKAN ANTANTINA KATILAN DEVLETLER HANGİLERİ?

Balkan Antantına üye devletler şu şekilde:

  • - Romanya
  • - Türkiye
  • - Yunanistan
  • - Yugoslavya

BALKAN ANTANTI NEDİR?

Balkan Antantı, 9 Şubat 1934 tarihinde Atina'da Türkiye, Yunanistan, Yugoslavya ve Romanya arasında imzalanan anlaşmadır.

1933'ten sonra Almanya'da Nazi Partisi'nin iktidara gelmesi, İtalya'nın Akdeniz'de ve Balkanlar'da genişleme çabası ve Avrupa devletlerinin silahlanma yarışına girmesi dünya barışını tehdit etmeye başladı. Bu gelişmeler sonucunda Balkan devletleri arasında bir yakınlaşma meydana geldi. 14 Eylül 1933 tarihinde Ankara'da Türkiye ile Yunanistan Arasında İçten Anlaşma Yasası, 17 Ekim 1933 tarihinde Ankara'da Türkiye ile Romanya arasında Dostluk, Saldırmazlık, Hakemlik ve Uzlaştırma Antlaşması, 27 Kasım 1933 tarihinde Belgrad'da Türkiye - Yugoslavya Dostluk, Saldırmazlık, Yargısal Çözüm, Hakemlik ve Uzlaştırma Antlaşması imzalandı.

Balkanlar'ı ele geçirmek isteyen İtalya ve Almanya tehlikesi karşısında dört Balkan devleti Yunanistan, Yugoslavya, Romanya ve Türkiye 9 Şubat 1934'te Atina'da Balkan Anlaşma Yasası imzaladılar. Bu Antanta göre; Balkan ülkeleri birbirinin varlığına saygı gösterecekti. Böylece Balkan ülkeleri sınırlarını karşılıklı olarak güvenceye almış oldular.

Arnavutluk İtalya'nın etkisinde olduğu için Bulgaristan ise komşu ülkelerin topraklarında hak iddia ettiği için Balkan Antantına katılmadı. Ancak 31 Temmuz 1938 tarihinde Selanik'te Bulgaristan ile Balkan Antantı arasında iyi komşuluk ve içtenlikle ilişkilerini sürdürmek isteğini dile getiren bir anlaşma imzalanmıştır.

II. Dünya Savaşı'ndan sonra yeni dengelerin kurulması ile Balkan Antantı geçerliliğini kaybetti.

Haberler.com - Gündem
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım
500