Balıkesir Uzay Merakı Geçim Kapısı Oldu

Balıkesir Uzay Merakı Geçim Kapısı Oldu

Balıkesir'in Burhaniye ilçesinde 46 yaşındaki Ali Köse, uzay merakı için yurtdışından getirttiği teleskoplarla para kazanarak, geçimini sağlıyor.

Balıkesir'in Burhaniye ilçesinde 46 yaşındaki Ali Köse, uzay merakı için yurtdışından getirttiği teleskoplarla para kazanarak, geçimini sağlıyor. Burhaniye'nin Ören Mahallesi'nde yaşayan Ali Köse uzay merakını gidermek için Almanya'dan özel teleskop getirtti. Kendisi gibi uzay meraklılarına bayram, festival ve panayırlarda açtığı stantlarda teleskoplarını ücret karşılığı kiralamaya başlayan Ali Köse, hobi olarak başladığı uzay merakında 15 yıldır geçimini sağlıyor.

Vatandaşların da kendisi gibi uzaya merakının olduğunu belirten Ali Köse, 'Gündüzleri güneşteki patlamaları ve Midilli adasını izletiyorum. Bayram, panayır ve festivallerde açtığım stantlar yoğun ilgi görüyor. Bozcaada, Cunda adası ve Burhaniye'nin sahillerinde hizmet veriyorum. İşimi severek yapıyorum. Gençlere uzay merakı aşılamaya çalışıyorumö dedi.

Teleskoplar ile uzayı ve ayı net bir şekilde görebildiğini belirten Sercan Erdurmaz ise, 'Ayın üzerindeki şekilleri gördüm. Çok güzel ve heyecan verici bir duygu oluyor diye konuştu.