Balıkesir - Kılıçdaroğlu: ´Başbakan´I Dinleyeceğiz´
Haberler » Politika » Haber

Balıkesir - Kılıçdaroğlu: ´Başbakan´I Dinleyeceğiz´

Balıkesir'de Sırasıyla Altınova, Küçükköy, Ayvalık, Gömeç, Pelitköy, Edremit, Altınoluk, Güre, Akçay, Zeytinli ve Burhaniye'de Halkla Buluştu.

Balıkesir - Kılıçdaroğlu: ´Başbakan´I Dinleyeceğiz´

Balıkesir'de sırasıyla Altınova, Küçükköy, Ayvalık, Gömeç, Pelitköy, Edremit, Altınoluk, Güre, Akçay, Zeytinli ve Burhaniye'de halkla buluştu.


PLAJDAN MİTİNGE

Kılıçdaroğlu, kadınların ve gençlerin yoğun ilgi gösterdiği bu yazlık beldelerin her birinde ortalama bin 500 ile 5 bin kişi ile karşılaştı. Büyük bir mitingin yapıldığı Edremit'te ise Kılıçdaroğlu yaklaşık 5 bin kişiye seslendi. Plajdan çıkıp mitinge gelen vatandaşlar ''Anamızı da aldık geldik', ''YÖK kaldırılsın özgürlükler artsın', ''Zeytin üreticileri borç batağında' gibi pankartlarla Kılıçdaroğlu'na mesajlarını iletti.

ÖNDER SAV'IN MEMLEKETİ

Kılıçdaroğlu konuşmalarında sürekli olarak halkın açtığı pankartlara gönderme yaparken, memleketi Balıkesir olan Genel Sekreter Önder Sav da hemşerileri ile buluştu. Vatandaşlar Kılıçdaroğlu'nun yanı sıra Önder Sav ile de sohbet etti. Burada bir konuşma yapan Kılıçdaroğlu, ''Bu ülkenin emeklisi, çalışanı, sanayicisi, çiftçisi, üniversiteye hazırlanan öğrencisi memnun mu? Peki bu düzenden kim memnun? Recep Bey'i biliyorsunuz. Şimdi sizin önünüze bir Anayasa değişikliği getircekler. Yargıyı ele geçirmek kendi yandaşlar ile oraya hakim olmak istiyorlar. Buna izin vermeyeceğiz. Gün gelecek 12 Eylül. Devran dönecek seçim. AKP halkın iradesiyle hesap verecek Biz uzaktan kumandalı iktidar değil halkın iktidarı olacağız' dedi.

BU ANAYASA 12 EYLÜL'ÜN GÖLGESİNDE

Konuşması sık sık sloganlarla kesilen Kılıçdaroğlu, ''Bunlar mağduru oynayarak geldiler, mağrur oldular. Şimdi halka hükmetmeye çalışıyorlar. Hükmedeni değil hizmet edeni iktidar seçelim. Sizin sorunlarınızı çözmek istiyoruz' diye konuştu. Edremit halkından da Anayasa oylamasında ''hayır' oyu vermesini isteyen Kılıçdaroğlu, ''Bu Anayasa değişikliğinde dokunulmazlıkların kaldırılması diye bir madde var mı? Siz parlamentoda naylon faturacı maliye bakanı, ihaleye fesat karıştıran milletvekili, hayali ihracatçı, kalpazan ister misiniz? Niye dokunulmazlıkların kaldırılmadığını öğrendiniz değil mi? Sayın Başbakan referandum için meydanlara çıkacaksa halkın şunu sorması lazım: Dokunulmazlıkları niçin kaldırmıyorsun arkadaş? 2002'de söz verdi. Şimdi 2010'dayız. Kalktı mı? Hangi çağdaş ülkede bir başbakan söz verir de verdiği sözün arkasında durmaz? Bunların getirdiği anayasa 12 Eylül'ün gölgesinde bir anayasadır' diye konuştu.

BAŞBAKAN'I DİNLEYECEĞİZ

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, DHA'nın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile yapacağı görüşmeyle ilgili sorularını yanıtladı. Başbakan'ın kendsiyle AKP Genel Başkanı mı, yoksa Başbakan olarak mı görüşeceğini sorusuna Kılıçdaroğlu,''Sanıyorum bizimle Başbakan olarak görüşecektir. Zaten bir kişinin hem Başbakan hem AKP Genel Başkanı olması, yaptığı görüşmelerde şapkasını değiştirmesini gerektirmez inancındayım. Sayın Başbakan görüşme yapmak isterse, kimliğini değiştirip o görüşmeye kılıf hazırlamak gibi bir arayış içine girmemelidir. Bu demokrasimiz açısından da sağlıklı bir gelişmeye işaret değildir' dedi. Kılıçdaroğlu, Başbakan'ın BDP ve MHP'den randevu talep etmemesini ise ''Bunu Sayın Başbakan'a soracaksınız. Ne gerekçeyle MHP ve diğer partiyle görüşmek istemiyor bilemiyorum' dedi. Yapacağı görüşmenin içeriğiyle ilgili herhangi bir bilgileri olmadığını belirten Kılıçdaroğlu, ''Biz Başbakan'ı dinleyeceğiz' dedi.