Azerbaycan ordusu, 28 yıldır işgal altında bulunan Laçın'a girdi

Azerbaycan ordusu, 28 yıldır işgal altında bulunan Laçın'a girdi

30.11.2020 23:33 | Son Güncelleme: 01.12.2020 10:10

Azerbaycan ordusu, 28 yıldır Ermenistan'ın işgali altında bulunan Laçın iline girdi. Ermenistan, yapılan anlaşma çerçevesinde 20 Kasım'da Ağdam'dan, 25 Kasım'da da Kelbecer'den çekilmişti.

Azerbaycan Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada, Azerbaycan ile Ermenistan arasında Rusya'nın ara buluculuğunda imzalanan ateşkes anlaşması gereği, Azerbaycan ordusunun Laçın'a girdiği duyuruldu.

1992'DE İŞGAL EDİLMİŞTİ

Ermenistan sınırında bulunan Laçın, Dağlık Karabağ ile Ermenistan arasında tek yol olan ve "Laçın koridoru" diye isimlendirilen yolun stratejik önemi dolayısıyla 1990'lı yıllardaki savaşta Ermeni güçlerin ilk hedeflerinden biri olmuş ve 18 Mayıs 1992'de işgal edilmişti.

ERMENİSTAN YENİLGİNİN ARDINDAN ÇEKİLME ANLAŞMASINI İMZALAMIŞTI

Azerbaycan ordusunun 27 Eylül'de başlattığı operasyonda, 5 kent merkezi, 4 kasaba ve 286 köyün kurtarılması üzerine Ermenistan yenilgiyi kabul etmiş, işgal altındaki Ağdam, Laçın ve Kelbecer illerini de boşaltacağını taahhüt eden anlaşmaya imza atmıştı.

AĞDAM VE KELBECER'DEN ÇEKİLMİŞTİ

Ermenistan ordusu, 20 Kasım'da Ağdam'dan, 25 Kasım'da da Kelbecer'den çekilmişti.

LAÇIN KORİDORU NEDİR?

Laçın Koridoru, Azerbaycan sınırları içinde bulunan bölgede, Ermeni güçleri tarafından işgal edilen ve Ermenistan'ı Dağlık Karabağ'a bağlayan geçit bölgesi olarak biliniyor.

Azerbaycan ordusu, 28 yıldır işgal altında bulunan Laçın'a girdi

Kaynak: Anadolu Ajansı / Ruslan Rehimov

Haber Yorumları (13)
BİNGÖLLÜ: Azerbeycan halkını tebrik ediyorum. Tabi burda Allah yardım etti. Ve Türkiye olmasaydı burada 2. İsrail kurulacaktı. Ermenilerin çıkarken yaptıkları bunların ne kadar adi bir millet olduğunu ispatladı.
CAN: bu pilav daha cok su kaldirir isitip isitip yiyorlar millet can derdinde aliyev gündemde kalmak icin her yolu deniyor bitti bitti kimse seni kaile almiyor ayni türkiye gibi
ZORUNA GİTMİŞ: Bu durum senin çok zoruna gitmiş anlaşılan
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title