Aydın: Tralles Antik Kenti Kazıları Tekrar Başladı

Aydın: Tralles Antik Kenti Kazıları Tekrar Başladı

1996 yılında Aydın İl Kültür Müdürlüğü, Aydın Belediyesi ve Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) işbirliği ile başlayan Tralles Antik Kenti kazılarının 2002 yılında durmasının ardından, 4 yıl aradan sonra bugün düzenlenen törenle antik kentte kazılar tekrar başladı.

Aydın: Tralles Antik Kenti Kazıları Tekrar Başladı

1996 yılında Aydın İl Kültür Müdürlüğü, Aydın Belediyesi ve Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) işbirliği ile başlayan Tralles Antik Kenti kazılarının 2002 yılında durmasının ardından, 4 yıl aradan sonra bugün düzenlenen törenle antik kentte kazılar tekrar başladı.

Tralles Antik Kenti'nde yapılan törene Aydın Vali Vekili Nurdoğan Kaya, AK Parti Aydın Milletvekili Ahmet Rıza Acar, CHP Aydın Milletvekili Özlem Çerçioğlu, Aydın İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Halil İbrahim Aktemur, Aydın Belediye Başkanı İlhami Ortekin, Aydın Kültür ve Turizm Müdürü Nuri Aktakka, EBSO Aydın Şubesi Başkanı Ercan Çerçioğlu, Aydın Ticaret Odası Başkanı Mustafa Baştuğ, Kazı Başkanı ADÜ Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof Dr. Abdullah Yaylalı, Aydınlı siyasiler ve işadamları katıldı.

Bilindiği gibi, 1996 yılında başlayan Tralles kazıları, 2001 yılına kadar katılımlı kazı olarak devam etti. Bakanlık 2001 yılından sonra Tralles kazısına çeşitli nedenlerden dolayı izin vermedi. Aydın İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ve ADÜ'nün girişimleri sonucu Tralles kazısı, Bakanlar Kurulu tarafından "sürekli kazı" statüsüne alındı. Aydın Müze Müdürlüğü Başkanlığı'nda devam eden kazıların ADÜ'ye devredilmesinin ardından kazılar, 2002 yılında durdurulmuştu. 2002 yılına kadar devam eden Tralles Antik Kenti'nden askeri barınak, hamam ve sayısız eser ortaya çıkarıldı. Yaklaşık 7 yıl devam eden Tralles Antik Kenti kazısı, yetki karmaşası ve otorite boşluğu yüzünden 4 yıldır sürdürülemiyordu. ADÜ Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof Dr. Abdullah Yaylalı başkanlığında 25 Bin YTL ödenekle başlayan Tralles Antik Kenti kazılarına, ekonomik olarak Aydın işadamlarının ve Aydın Belediyesi'nin destek vereceği bildirildi. 30 işçi ve öğrencilerin çalışmasıyla başlayan antik kenti kazılarının mevcut ödenekle Ekim ayının sonuna kadar devam edeceği, işadamları ve belediyeden gelecek yardımla kazıların süresinin uzatılabileceği öğrenildi.

Törende konuşan Aydın Vali Vekili Nurdoğan Kaya, Tralles kazılarının 4 yıl aradan sonra tekrar başlamasının sevindirici bir gelişme olduğunu söyledi. Antik kentin tamamının gün yüzüne çıkarılmasıyla Aydın'ın çehresinin değişeceğini inandığını belirten Nurdoğan Kaya, "Tralles Antik Kenti, Türkiye'nin en büyük antik kentlerinden birisi. Bu değer bugüne kadar maalesef olumlu yönde kullanılamamış. Bugünden itibaren antik kentte yapılan çalışmalarla Tralles Antik Kenti'nin, Aydın'ın ekonomisine olumlu yönde katkı yapan bir faktör olmasını istiyoruz. Bu doğrultuda Antik kentteki kazı çalışmalarına Aydın Valiliği olarak destek vereceğiz" diye konuştu.

Aydın'ın tarih konusunda çok önemli bir yere sahip olduğunu belirten Nurdoğan Kaya, Tralles Antik Kent kazılarının ADÜ tarafından yapılmasının Aydın için ayrı bir önem taşıdığını kaydetti. Bugüne kadar yerli ve yabancı bir çok üniversitenin ve kişinin Tralles Antik Kenti'nin kazıları için müracaatta bulunduğunu ifade eden Kaya, "Tralles Antik Kenti'nin önemini bize gelen kazı taleplerinden de anlamış bulunuyoruz. Aydın sınırları içerisinde kalan bu antik kentimiz, Türkiye'deki sayılı antik kentlerden biri durumunda. Şuanda Türkiye genelinde 141 ayrı antik kentte kazı çalışması yapılıyor. Bunun 11 adeti Aydın sınırları içerisinde. 30 adet antik kentte de yüzey çalışmaları yapılıyor" ifadelerini kullandı.

Kazı çalışmalarının başlaması için yapılan törenin ardından Tralles Antik Kenti'ni gezen protokol üyeleri, gezi sonunda antik kentin önünde hatıra fotoğrafı çektirdi.

Kaynak: İHA