Atatürk'ün Evinin Aynısı Kırklareli'ne Yapılacak

Atatürk'ün Evinin Aynısı Kırklareli'ne Yapılacak

Kırklareli Belediyesi, Mustafa Kemal Atatürk'ün Selanik'te doğduğu evin aynısını Kırklareli'ne yapmak için ilk adımı attı.

Atatürk'ün Evinin Aynısı Kırklareli'ne Yapılacak

1 Ekim ve 3 Şubat tarihlerinde gerçekleştirilen meclis toplantılarında İmar komisyonuna havale edilen Atatürk Evi ve Müzesi için hazırlanan komisyon raporu meclise sunuldu.

Yayla Mahallesi'ne yapılması planlanan Atatürk Evi ve Müzesi için hazırlanan raporda plan tadilatının imar komisyonunca uygun bulunduğu açıklandı.

Belediye Meclis üyelerinin oy birliği ile kabul ettiği rapor sonrası Atatürk Evi ve Müzesi içinde ilk ciddi adım atılmış oldu.

Konu hakkında meclis üyelerine bilgi veren Belediye Başkanı Mehmet Kesimoğlu, Atatürk Evi ve Müzesi'ni Belediyenin kasasından para çıkmadan yapacaklarını söyledi.

Belirlenen bölgenin 3 parselden oluştuğunu ifade eden Kesimoğlu, 2 parselin hayırsever bir vatandaş tarafından satın alınarak Kırklareli Belediyesi'ne 49 yıllığına kullanım hakkını vereceğini, geri kalan 1 parsel için ise görüşmelerin önümüzde ki günlerde sonuçlanacağı ve belediyeye hibe edileceğini söyledi.

Kesimoğlu'' Çeşitli kurum ve kuruluşlardan alacağımız yardımlar ile belediyemizin bütçesinden her hangi bir çıkış söz konusu olmadan, belediyemizi borçlandırmadan Atatürk'ün evini Kırklarelimize kazandırmış olacağız'' ifadelerini kullandı.

Konu ile ilgili söz hakkı alan Adalet ve Kalkınma Partisi Meclis Üyesi Mehmet Hilmi Çiler şunları söyledi ''Bizim bu ülkede, bu şehirde yaşamamızın nedeni olan Mustafa Kemal Atatürk'ü saygıyla anıyorum. Böyle bir projede katkımız olmasından dolayı büyük bir gurur duyuyoruz ve onaylıyoruz'' diye konuştu.

Kaynak: Bültenler