Trabzon Belediye Meclisi, AP'nin Kararını Kınadı

Trabzon Belediye Meclisi, AP'nin Kararını Kınadı

Anadolu Ajansı - Haberler | Yerel
Trabzon Belediye Meclisi, AP'nin Kararını Kınadı

Trabzon Büyükşehir Belediye Meclisi, Avrupa Parlamentosunun 1915 olaylarına ilişkin verdiği kararı kınadı.

Trabzon Büyükşehir Belediye Meclisi, Avrupa Parlamentosu'nun 1915 olaylarına ilişkin kararını kınadı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu başkanlığında yapılan nisan ayı son toplantısında, meclis üyeleri Muhammet Sait Gürsoy, Erdem Şen, Ahmet Metin Genç, Ali Sağır, Seyfullah Kınalı ve Abidin Çelik'in gündem dışı verdiği önerge gündeme alındı ve onaylandı.

Avrupa Parlamentosu kararının yok sayıldığı ifade edilen önergede, şu görüşlere yer verildi:

"Trabzon Büyükşehir Belediye Meclisi olarak Avrupa Parlamentosu Genel Kurulu'nun 1915 olayları konusunda 15 Nisan 2015'te sözde Ermeni soykırımı iddialarına yönelik yayınlanan deklarasyondaki kararı esefle ve hayretle karşılıyoruz. Bu deklarasyonla Avrupa Parlamentosu'nun yanlı ve tek taraflı yaklaşımını bir kez daha ortaya koyduğunu milletçe görmekteyiz. Birinci Dünya Savaşı koşullarında Anadolu'daki tüm halkların çektiği acıya duyarsız kalarak sadece sözde Ermeni soykırımını iddia eden bu yakışıksız karar milletimiz açısından yok hükmündedir. Bu kararıyla Avrupa Parlamentosu, Avrupa Birliği adına hukuka aykırı şekilde adeta yargılama yetkisini eline alarak, ülkemize ilişkin tarihsel gerçekle bağdaşmayan haksız suçlamalarda bulunmakta ve insafsızca hüküm vermektedir. Parlamentolar, kendilerini tarihçilerin ve uluslararası mahkemelerin yerine koyup, tarih yazarak soykırım gibi çok ciddi suç hakkında hüküm vermeye kalkamazlar. Avrupa Parlamentosu bu kararıyla siyasi amaçlar güderek uluslararası hukuku çarpıtıp, Türkiye karşıtlığını ortaya koymuştur. Türkiye'ye ilişkin tarihsel gerçekle bağdaşmayan haksız ve insafsız suçlamalarda bulunulan bu kararı yok sayıyor, her bakımdan fevkalade talihsiz buluyor ve Avrupa Parlamentosu'nun bu kararını şiddetle kınıyoruz."

Kaynak: Anadolu Ajansı

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title