Ankara Engelsiz Filmler Festivali'nde Yarışma Heyecanı - Haberler
Haberi Paylaş

Ankara Engelsiz Filmler Festivali'nde Yarışma Heyecanı

Bültenler - Haberler | Kültür Sanat
Ankara Engelsiz Filmler Festivali'nde Yarışma Heyecanı

03-08 Eylül tarihleri arasında düzenlenecek Ankara Engelsiz Filmler Festivali Türkiye'de ilk kez gerçekleştirilecek bir etkinliğe imza atıyor.

Son dönem Türkiye sinemasının en iyi örneklerinin Seyirci Özel Ödülü, En İyi Film, En İyi Yönetmen ve En İyi Senaryo ödülleri için yarışacağı Engelsiz Yarışma, engelli seyircilere bir film festivalinde yarışma takip etmenin heyecanını tattıracak. Yurtiçi ve yurtdışında pek çok film festivalinden ödüllerle dönmüş filmlerin yer aldığı Engelsiz Yarışma sayesinde engelli seyirciler güncel Türkiye sinemasını takip etme fırsatı yakalayacak, yarışmada yer alan filmleri oylayarak Seyirci Özel Ödülü'nü belirleyecek, gösterimler sonrası gerçekleşecek söyleşilerle filmlerin yönetmen, oyuncu ve film ekipleriyle tanışma fırsatı bulacaklar.

Engelsiz Yarışma'daki tüm filmler sesli betimleme, işaret dili ve ayrıntılı altyazı eşliğinde gösterilecek. Görme ve işitme engeli olmayan seyirciler ise Festival stantlarından edinecekleri kulaklıklarla filmleri takip edebilecekler. Festival'de yönetmen ve film ekipleriyle yapılan söyleşiler de işaret dili çevirmeni eşliğinde gerçekleştirilecek.

Festivaldeki tüm gösterimler ücretsiz olacak.

Geçtiğimiz senenin en iyi yerli filmleri Engelsiz Yarışma'da

Engelsiz Yarışma'da Pelin Esmer'in Gözetleme Kulesi (2012), Reha Erdem'in Jîn (2013), Yusuf Pirhasan'ın Kurtuluş Son Durak (2012), Reis Çelik'in Lal Gece (2012), Emin Alper'in Tepenin Ardı (2012) ve Erdem Tepegöz'ün Zerre (2012) filmleri olmak üzere altı film yer alıyor.

Jüri tarafından değerlendirilen filmlerin En İyi Film, En İyi Yönetmen ve En İyi Senaryo ödüllerini alacağı Engelsiz Yarışma, Halkbank'ın sponsorluğunda gerçekleştiriliyor. Yarışmanın ödülleri 8 Eylül Pazar günü Cer Modern'de yapılacak Ödül Töreni'nde sahiplerini bulacak.

Engelsiz Yarışma jürisinde yönetmen Ezel Akay, oyuncu Şebnem Sönmez ve sinema yazarı Çağdaş Günerbüyük bulunuyor.

Türkiye Sineması seçkisinde mizah dolu iki film

Festival yarışmanın yanı sıra Türkiye sinemasının geçtiğimiz senelerdeki en başarılı iki yapımını da seyircilerle buluşturuyor.

Yayınlandıktan kısa süre sonra bir fenomene dönüşen Leyla ile Mecnun dizisinin yönetmeni Onur Ünlü'nün Altın Koza Film Festivali'nden En İyi Film ve En İyi Senaryo ödülleriyle dönen kara komedisi Celal Tan ve Ailesinin Aşırı Acıklı Hikayesi ve yönetmen Yüksel Aksu'nun rüya sahnesini görme engelli sinema öğrencisi Devrim Tarım ve görme engelli fotoğraf sanatçısı Civan İlci ile beraber çektiği, bir termik santralin kurulmaması için köylülerle ekoloji aktivistlerinin verdiği mücadeleyi anlatan filmi Entelköy Efeköye Karşı, Türkiye Sineması bölümünde izlenebilecek.

Puruli Kültür Sanat tarafından Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın himayesinde gerçekleşen Ankara Engelsiz Filmler Festivali, 3 Eylül Salı akşamı Cer Modern'deki Açılış Töreni ile başlıyor. Festival'in açılış filmi Rezan Yeşilbaş'ın 65. Cannes Film Festivali Kısa Film Yarışması'nda Altın Palmiye ödülü alan Sessiz Be Deng (2012) adlı filmi olacak. Film, Festival'deki diğer filmler gibi sesli betimleme, işaret dili ve ayrıntılı altyazı eşliğinde gösterilecek.

Festival Mekanları

Tüm etkinliklerin ve film gösterimlerinin ücretsiz olduğu Festival'e Cer Modern ile Cinemaximum Armada Sinemaları ev sahipliği yapıyor.

Bültenler - Son Dakika Haberleri
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım
500
title