Anız Yakılmasının Çevreye Verdiği Zararlar

Anız Yakılmasının Çevreye Verdiği Zararlar

Ziraat Mühendisleri Odası Kilis İl Temsilcisi Erdoğan Avcı, Çevre Sorunlarının, Doğal Kaynakların Aşırı ve Yanlış Kullanımından Kaynaklandığını Belirterek, Bu Durum Doğal Dengenin Bozulmasına Neden Olduğunu Söyledi.

Anız Yakılmasının Çevreye Verdiği Zararlar

Ziraat Mühendisleri Odası Kilis İl Temsilcisi Erdoğan Avcı, çevre sorunlarının, doğal kaynakların aşırı ve yanlış kullanımından kaynaklandığını belirterek, bu durum doğal dengenin bozulmasına neden olduğunu söyledi.

Avcı, kaynakları kullanırken sürdürülebilirliğini muhafaza etmenin çok önemli olduğunu vurgulayarak, "Tarımsal üretim içerisinde sürdürülebilirliğini sağlayacak en önemli kaynak topraktır. Toprak ne veriyorsa ona tekrar geri vermek görevimizdir. Tarımsal üretim sonrası, ürünün hasadından arta kalan artıkların yani anızın toprağa tekrar verilmesi toprak verimliliğinin devamını sağlayacak uygulamalardan biridir. Anız yakıyor. Ülkemizde 13 milyon hektar hububat alanını yaklaşık her yıl yüzde 40 anız yangınlarına maruz kalmaktadır. Bu şu demektir her yıl 4-5 milyon hektar tahıl alanları hasat sonrası yakılmaktadır. Yani yanarak yok olan 10 milyon ton sap ve saman yok olması anlamına gelmektedir. Anızı yakmanın zararlarının ise anız yakıldığında üst toprak katmanında aşırı ısınmalar olmakta ve beraberinde onarılmaz zararlar meydana getirmektedir" dedi.

Anız yakmanın çok büyük zararları olduğunu dikkat çeken Avcı, "Toprak canlı bir ortam olması münasebetiyle bu canlı ortam yok olmakta ayrıca üst katmanlarda 250 santigrada çıkan sıcaklıkla kil pişmekte, organik madde yok olmakta bazı makro ve mikro besin elementlerinin yok olmasına sebebiyet vermektedir. Anızı toprağa verin Anızın toprağa verilmesi halinde toprağın azot ve organik madde içeriğinin artmaktadır. Ayrıca anız yakıldıktan sonra çıkan dumanlar çevre kirliliği ve bazen trafik kazalarına sebebiyet vermekte. Fazla duman ile küresel ısınma ve karbon dioksit ile canlılarda zehirleme yapmaktadır. Orman yangınlarına sebep olmasıyla da kuşların arı ve böceklerin yok olması ile de su kaynaklarının yok olması gibi ekonomik kayıplar meydana gelmektedir. Bu nedenlerle anız yakılmasının mutlaka önüne geçilmeli ve bu konuda kamuoyunu duyarlı olmaya çağırıyoruz" diye konuştu.

(MAD-ST-Y)

26.06.2007 14:25 TSİ