6 Bilim Adamı, 1 Yıl Boyunca Mars'taki Kubbenin İçinde Yaşayacak - Haberler
Haberi Paylaş

6 Bilim Adamı, 1 Yıl Boyunca Mars'taki Kubbenin İçinde Yaşayacak

Haberler.com - Dünya
 - Güncelleme:

NASA, Mars'a yapılacak insanlı uçuşlara başlayabilmek için girişimlere başladı. İlk çalışmalardan biri Mars'a kurulacak yaşam ünitesinin içindeki hayatı simüle edecek.

NASA'nın çöle kurduğu küçük bir kubbenin içinde 1 yıl boyunca hayatlarına devam edecek olan bilim insanları, Mars'ta koloni kurmaya çalışacak olan ilk astronotların karşılaşacabilecek fiziksel ve psikolojik sorunları tespit etmeye çalışacaklar.

1 YIL BOYUNCA KUBBENİN İÇİNDEN ÇIKMAYACAKLAR

Altı bilim insanı bunun için, NASA'nın Hawaii deki Mauna Loa yanar dağı üzerine kurduğu küçük beyaz kubbenin içinde yaşayacak. Görev için gönüllü olan bilim insanları, Fransız bir biyolog, Alman bir fizikçi, Amerikalı bir pilot, bir mimar, bir doktor/gazeteci ve bir tarım uzmanından oluşuyor. Ancak bu ekip Mars'a gönderilecek ekip değil. Simülasyona katılan bilim insanları sadece sorunların tespiti için çalışacak. Yine de aralarından Mars'a gitmeye gönüllü olan çıkarsa NASA'nın kabul etme olasılığı da yüksek.

DIŞARI ÇIKMALARI YASAK

Deneklerin 1 sene boyunca içinde yaşayacakları kubbe ise 10 metre genişliğinde ve 6 metre yüksekliğinde bir alandan oluşuyor. Bilim insanlarının dışarı çıkması yasak değil ancak bunun için gerçek uzay elbisesi giymek zorundalar ve bu kıyafetleri giyip çıkarmak için diğer astronotlarının yardımıyla yarım saatlik özel çalışma gerekiyor. Deneklerin ayrıca, kendi yetiştirdikleri yemekleri yemeleri gerekecek. Bu şekilde Mars'taki zor şartları simüle edecek olan NASA'nın astronotların psikolojik ve fiziksel durumlarını anlaması ve olası riskleri hesaplaması mümkün olacak.

Haberler.com - Dünya

Yaşam, Dünya, Haber

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım

Yorumlar (5)

AdamMobil-ANDROID:

marsta yasam vardir bence

MUSTİ:

YÜREKLERİ VARSA ŞIRNAK HAKKARİ BİNGÖL DE YAŞASINLAR

Çiftçi Vatandaş:

Evet doğru tahmin ettin : GÜBRE. olarak kullanacaklar. Bununa geri dönüşüm , ya da organik tarım da diyebilirsiniz.

Tüm 5 yorumu okumak için tıklayın
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title