Alsancak Limanı İhaleye Çıkıyor

Alsancak Limanı İhaleye Çıkıyor
Demirören Haber Ajansı - Haberler | Güncel

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB) tarafından 2012 yılında 'Kruvaziyer Limanı' ve 'Yük Limanı' olarak ikiye ayrılan İzmir Alsancak Limanı'nın yeni imar planları, Özelleştirme Yüksek Kurulu tarafından Resmi Gazete'de 14 Kasım'da yayınlandı.

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB) tarafından 2012 yılında 'Kruvaziyer Limanı' ve 'Yük Limanı' olarak ikiye ayrılan İzmir Alsancak Limanı'nın yeni imar planları, Özelleştirme Yüksek Kurulu tarafından Resmi Gazete'de 14 Kasım'da yayınlandı. Her iki limanın yeni imar planları, İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Konak Belediyesi'nde bir ay sürecince askıya çıkarılacak. İzmir Kruvaziyer Limanı ve İzmir Yük Limanı'nın, 2016'nın ilk yarısında ihaleye çıkarılması öngörülüyor.

Resmi Gazete'de yayınlanan yeni imar planlarına göre, Kruvaziyer Limanı'nda emsal yapılaşma 1.25'ten 0.50'ye düşürüldü. Böylece inşaat alanı yaklaşık 50 bin metrekare azaltılarak, 125- 130 bin metrekareye indirildi. Plana göre limana iki yeni parmak iskele eklenecek. Daha önce belediyeler ve teknik meslek odalarının tepkisine neden olan AVM projesi yerine turistlerin ihtiyacını karşılayacak küçük çaplı alışveriş mağazaları ve oteller yer alacak. Yük Limanı'nda ise liman sınırı olarak, Meles Deltası belirlendi.

İMEAK Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Öztürk, İzmir Alsancak Limanı'nın imar planlarının hazırlanmasını memnuniyetle karşıladıklarını söyledi.

İzmir'in tarihin en eski çağlarından bu yana liman kenti olduğunu belirten Öztürk, "İzmir'in varoluş nedeni limanıdır. Bu nedenle İzmir Alsancak Limanı'nın geleceğine yönelik belirsizliği ortadan kaldıracak her adımı destekliyoruz. Alsancak Limanı bugüne kadar zoru başardı. Baş döndüren rekabet koşullarına rağmen yatırım yapıp, hizmet vermeye devam etti. Ama artık rekabet koşulları daha da sertleşti. Dünyada verimli çalışan ve sürekli yatırım yapan limanlar ayakta kalıyor. İzmir Alsancak Limanı, dünyada ve bölgemizde yaşanan gelişmelerin dışında kalamaz. Biz limanların devlet kontrolünde olmasını doğru bulmuyoruz. Dolayısıyla limanlar ya özelleştirilmeli ya da otonom yapılarda yönetilmeli" dedi.

Kruvaziyer Limanı'nın yeni imar planında iki parmak iskelenin yer aldığını dile getiren Öztürk, böylece yolcu gemilerinin yanaşma sorununun çözüleceğini ifade etti. Son yıllarda İzmir'in kruvaziyer turizminde hedeflerinin uzağında olduğunu belirten Öztürk, "Kruvaziyer turizminde yeniden yükselişe geçebiliriz. Bunun yolu altyapı olarak hazır olmaktan geçiyor. İzmir'e ayak basan turistin İzmir ile ilgili ilk izlenimi olumlu olmalı. Modern bir yolcu salonu ve yeni iskeleler ile daha fazla gemi ve yolcuya ev sahipliği yapıp, kruvaziyerde Akdeniz'de yeniden cazibe merkezi oluruz" diye konuştu. - İzmir

Alsancak Limanı İhaleye Çıkıyor
Alsancak Limanı İhaleye Çıkıyor

Kaynak: Demirören Haber Ajansı

Manşet Haberler

title