Alparslan Türkeş'in Doğduğu Ev Müze Olacaktı Harabeye Döndü

Alparslan Türkeş'in Doğduğu Ev Müze Olacaktı Harabeye Döndü

KKTC’ nin başkenti Lefkoşa’da surlar içindeki Türk mahallesinde bulunan Alparslan Türkeş’in dünyaya geldiği ev, yıkılma tehlikesi ile karşı karşıya.

Alparslan Türkeş'in Doğduğu Ev Müze Olacaktı Harabeye Döndü
03.11.2013 10:19 | Son Güncelleme: 03.11.2013 10:19

Siyaset dünyasının önde gelen isimlerinden ve Kıbrıslı Türk olan Alparslan Türkeş’in dünyaya geldiği ve 8 yaşına kadar yaşadığı ve ölümünden sonra MHP yetkililerince müze haline getirileceği açıklanan Lefkoşa’da Surlariçi bölgesindeki evi yıkılma tehlikesi ile karşı karşıya. Ev, dış cepheden bakıldığında çok da yıpranmış gibi görünmese de içi adeta viraneyi andırıyor. Duvarların tamamının yüzeyi dökülmüş durumda olan evin, tahta merdivenleri de tehlike saçıyor. Bir odadan diğer bir odaya oradan da bahçeye geçişi olan tarihi yapı, tadil edilmezse kısa zamanda tamamen yıkılacağı izlenimini veriyor. Milliyetçi Hareket Partisi ve ilgili bağlı kuruluşlarının yanı sıra Türkeş ailesinin dikkatinden kaçtığı gibi bugüne kadar KKTC yetkililerinin de ilgisini çekmeyen tarihi yapı, yıkıldı, yıkılacak görüntüsü ile bölge sakinlerini de oldukça tedirgin ediyor. Evin yan tarafında bulunan Luzinyan dönemine ait bir yapı Birleşmiş Milletler Geliştirme Fonu (UNDP) tarafından restore edilip kültür dünyasına kazandırılmış durumda iken Türk ve siyaset dünyasının önde gelen isimlerinden olan Türkeş’in evi ise ilgi bekliyor. Tarihi Lüzinyan Evi Müzesi’nin hemen yanındaki Türkeş’in doğduğu bu ev, birkaç yıl önce çocuklu bir aileye kiralandı. Geçtiğimiz yıllarda restore edileceği gerekçesi ile kiracılar apar topar çıkarıldı ancak eve yıllardır çivi bile çakılmadı. Bölge sakinlerinden edinilen bilgiye göre, geçen yıl da lüks bir otomobil ile Türkeş’in doğduğu evin kapısına gelen birkaç kişi, beraberlerinde getirdikleri Türk Bayrağını, KKTC bayrağını ve Milliyetçi Hareket Partisi (MHP)’ni simgeleyen Üç Hilal bayrağını evin iç kısmındaki kapı üzerine astı. Söz konusu tarihi yapıya, o günden sonra bir daha da kimseler uğramadı ve Türkeş’in ölümünden hemen sonra müze olması beklenen tarihi yapı kaderine terk edildi.

Alparslan Türkeş, 25 Kasım 1917 öğle vaktinde Koyunoğlu ailesinden Tuzlalı Ahmet Hamdi Bey ile Fatma Zehra Hanım’ın çocuğu Hüseyin Feyzullah olarak Lefkoşa’da Haydarpaşa Mahallesi Kirlizade Sokağı 13 numaralı evde dünyaya geldi. 3 Haziran 1933’te ailesiyle birlikte Lefkoşa’yı terk ederek Limasol’dan kalkan İtalyan bandralı “Viyana” gemisiyle İstanbul’a geldi.

LEFKOŞA

Kaynak: İHA

Şu an buradasınız: Alparslan Türkeş'in Doğduğu Ev Müze Olacaktı Harabeye Döndü - Haber
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 5.8.2020 17:54:16. #1.14#
title