Almanya, Türk Perakende Sektörüne İlgi Duyuyor

Alman- Türk Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Marc Landau, Alman Şirketlerin Türkiye Perakende Sektörüne İlgi Duyduğunu Söyledi. Marc Landau, Ege Bölgesi'nde Türk ve Alman İş Adamları ve Yatırımcıları Arasındaki İkili İlişkileri Güçlendirmek İstediklerini Anlattı.

Almanya, Türk Perakende Sektörüne İlgi Duyuyor

Alman- Türk Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Marc Landau, Alman şirketlerin Türkiye perakende sektörüne ilgi duyduğunu söyledi. Marc Landau, Ege Bölgesi'nde Türk ve Alman iş adamları ve yatırımcıları arasındaki ikili ilişkileri güçlendirmek istediklerini anlattı.

Alman- Türk Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Marc Landau, Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Taşkın'ı ziyaret etti. İşadamları arasındaki ikili ilişkileri güçlendirmek için tanışıklık sağlamanın önemine dikkat çeken Landau, ilişkilerin ancak ziyaret ve toplantılarla gelişebileceğini ifade etti.

TÜRKİYE'NİN YILDIZI PERAKENDE SEKTÖRÜ Alman küçük ve orta boy işletmelerin Türkiye'de yeni yatırım için arayışta olduğunu belirten Landau, sayının çokluğundan yatırım yapan firmaları denetleyemediklerini söyledi. Türkiye'ye yatırım yapan firmalardan örnek veren Landau, şöyle konuştu: "Türkiye'ye geçmişten günümüze Bosch ve Mercedes gibi büyük yatırımlar geldi. Bunlar kendi içlerinde yatırımları sürdürüyor ancak bunlar gözükmüyor. Bunun dışında küçük ve orta boy binlerce firma Türkiye'ye gelip yatırım yapıyor. Bazen biz bile bunları tanımıyoruz." Türkiye'nin perakende sektöründe çok iyi durumda olduğunu söyleyen Landau, sözlerine şöyle devam etti: "Bauhaus ve Metro sektöre daha önce girdi. İlgi sürüyor, bunlardan daha küçük boy olan perakende zincirleri Türkiye'ye geliyor. Perakendecilik Türkiye'nin parlayan yıldızı." Alman-Türk Ticaret ve Sanayi Odası'nın Alman firmaların Türkiye'ye gelişlerinde bilgi merkezi ve yardımcı olma misyonunu taşıyan Odanın EBSO'yu ziyaret etmesinden mennuniyetini dile getiren EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Taşkın, Türk-Alman işadamları arasındaki ilişkileri geliştirmek için Haziran ayında organizasyonun ortaklaşa yapılacağı bir toplantı düzenlemeyi planladıklarını söyledi.

Almanya ve İzmir arasındaki ilişkileri güçlendirmek amacını taşıdıklarını anlatan Taşkın, "Yabancı yatırımcılar öncelikle İstanbul'a geliyor. Bu işadamlarını İzmir'e getirmek için çalışacağız. Ne kadar yakın ilişki içinde olursak kente o kadar yatırımcı çekebiliriz" ifadelerini kullandı.

(EY-YK-HO-Y)