Alman bilim insanından umutlandıran koronavirüs salgını sözleri: Omicron, yeni yıl hediyesi olabilir - Haberler
Haberi Paylaş

Alman bilim insanından umutlandıran koronavirüs salgını sözleri: Omicron, yeni yıl hediyesi olabilir

Haberler.com - Sağlık
 - Güncelleme:

Yaklaşık 2 yıldır süren koronavirüs salgınıyla ilgili Alman bilim insanı Karl Lauterbach'tan umutlandıran bir açıklama geldi. Hızla yayılan Omicron varyantı için umutlu konuşan Lauterbach, salgının tahmin edilenden daha erken bitebileceğini belirterek, "Omicron varyantı salgının bitişini hızlandıran yılbaşı hediyesi olabilir" dedi. Omicron'la ilgili umutlu konuşan Bakan Koca da, "Ümit ederiz ki bu mutasyon virüsün bir daha geri dönmemek üzere kaybolacağının işaretidir" ifadelerini kullanmıştı.

Afrika'da ortaya çıkan ve hızla yayılan koronavirüsün yeni varyantı Omicron'la ilgili yeni bir iddia ortaya atıldı. Bulaşıcı hastalıklar uzmanı ve bilim insanı Karl Lauterbach'ın ortaya attığı iddiaya göre; koronavirüs salgınından kurtulmanın yolu Omicron varyantıyla mümkün olabilir.

TRT Haber'in aktardığına göre giderek yayılan Omicron varyantı için umutlu konuşan Lauterbach, salgının tahmin edilenden daha erken bitebileceğini belirterek, "Omicron varyantı salgının bitişini hızlandıran yılbaşı hediyesi olabilir" dedi.

Alman bilim insanı, yeni varyantla ilgili ilk raporların olumlu olduğunu söyledi. Virüsün şimdiye kadar hastaneye yatışa veya can kaybına neden olmadığına dikkati çeken Lauterbach'a göre, Omicron varyantındaki mutasyon, hastalığı daha bulaşıcı ama daha hafif bir hale dönüştürmüş olabilir. Bu da koronavirüsün daha basit bir soğuk algınlığı gibi tedavi edilebileceği anlamına gelebilir.

Alman bilim insanından umutlandıran koronavirüs salgını sözleri: Omicron, yeni yıl hediyesi olabilirKarl Lauterbach

Bu durumun gevşemeye sebebiyet vermemesi gerektiğini vurgulayan Lauterbach, yeni varyantın bulaşmasını azaltmak için seyahat kısıtlamalarına ve maske gibi kurallara uyulmasının önemli olduğunu aktardı.

Araştırmacılar, Omicron varyantının aşılara karşı direncinin anlaşılması için en az iki hafta beklenmesi gerektiğini belirtiyor.

Öte yandan Bilim Kurulu toplantısı sonrası konuşan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Omicron varyantının henüz Türkiye'de görülmediğini söyledi. Bakan Koca, "Ümit ederiz ki, bu mutasyon virüsün bir daha geri dönmemek üzere kaybolacağının işaretidir." ifadelerini kullandı.

Haberler.com - Sağlık

Koronavirüs Aşısı, Korona tablosu, Koronavirüsü, Korona aşısı, Koronavirüs, Omicron, Korona, Sağlık, Güncel, Haber

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım

Yorumlar (1)

Erkan Arslan:

Yaw Hehe ASIL HEDEFiNiZ ASI OLMAYANLARA ASI HEDiYESi

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title