Ali Erbaş'ın tepki çeken sözleri, Diyanet'in internet sitesinden çıkartıldı

Ali Erbaş'ın tepki çeken sözleri, Diyanet'in internet sitesinden çıkartıldı

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'ın Atatürk'ü hedef aldığı öne sürülen hutbesindeki "Bizim inancımızda vakıf malı, dokunulmazdır, dokunanı yakar; vakfedenin şartı vazgeçilmezdir, çiğneyen lanete uğrar" kısmı Diyanet'in internet sitesinden çıkarıldı.

27.07.2020 14:31 | Son Güncelleme: 27.07.2020 15:33

Ayasofya'nın 86 yıl sonra cami olarak ibadete açıldığı cuma namazında elinde kılıçla hutbeye çıkan Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'ın sarf ettiği sözlere tepkiler sürerken ilginç bir gelişme yaşandı. Ali Erbaş'ın tepki çeken sözleri Diyanet'in internet sitesinde arşivlenen 24 Temmuz tarihli hutbe metninden çıkarıldı.

Arşivlenen metinden çıkartılan bölüm şöyle; Fatih Sultan Mehmed Han, gözbebeği olan bu muhteşem mabedi kıyamete kadar cami olmak kaydıyla vakfedip müminlere emanet bırakmıştır. Bizim inancımızda vakıf malı, dokunulmazdır, dokunanı yakar; vakfedenin şartı vazgeçilmezdir, çiğneyen lanete uğrar.

İşte Diyanet'in internet sitesinde yayınlanan o metin;

Ali Erbaş'ın tepki çeken sözleri sözleri, Diyanet'in internet sitesinden çıkartıldı

ERBAŞ, ATATÜRK'Ü KASTETTİĞİ İDDİALARINI YALANLADI

Öte yandan Ali Erbaş, konuyla ilgili kendisine yöneltilen eleştirilere verdiği yanıtta şu ifadeleri kullanmıştı: "Genel olarak vakfiyelerin sonu, vâkıfın bedduasıyla biter. 'Bu vakfımı kimler amacı dışında kullanırsa Allah'ın, meleklerin, peygamberlerin, tüm Müslümanların laneti onların üzerine olsun' şeklinde. Ben de hutbede buna atıfta bulundum. Sadece Ayasofya'yı değil tüm vakıf mallarını kastettim. Geçmişi değil, bundan sonrasını kastettim. 'Uğramıştır' demedim, 'Çiğnerse lanete uğrar' dedim."

Ali Erbaş'ın tepki çeken sözleri, Diyanet'in internet sitesinden çıkartıldı
Haber Yorumları (47)
GUGUKÇU: ayasofyanın neresi vakıf malı be. Her şeyi kendilerinin zannediyorlar, her şeyi kendilerine uydurmaya çalışıyorlar bu sebeple son 20 yılda ülkenin geldiği hal ahlak edep manevi ve maddi yönden ortadadır.
MENEMEN: Ya bi git tarihi oku, eleştiri yapmak için eleştriyorsun
İYİ DE: ama doğru söylemiyor da değil neden sadece ayasofya için değil tüm vakıf malını zimmetine geçiren başka amaç için kullananları lanetleniyor. hatta bu tip vakalar var adam vakıf malını zimmetine geçirmiş sonra tüm çocukları ya trafik kazasında ya vurularak ölenler var.
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet

Haberler

Haberler.com Ios Uygulaması Haberler.com Android Uygulaması Haberler.com Huawei Uygulaması
Şu an buradasınız: Ali Erbaş'ın tepki çeken sözleri, Diyanet'in internet sitesinden çıkartıldı - Haber
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 17.9.2020 13:56:20. #1.15#
title