ALES sonuçları ne zaman açıklanır 2021? ÖSYM ALRS sonuçları sorgulama ekranı! - Haberler
Haberi Paylaş

ALES sonuçları ne zaman açıklanır 2021? ÖSYM ALRS sonuçları sorgulama ekranı!

Haberler.com - Haberler | Gündem
ALES sonuçları ne zaman açıklanır 2021? ÖSYM ALRS sonuçları sorgulama ekranı!

Son Dakika: Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı'nın (2021 ALES/2) geçtiğimiz hafta sonu tamamlanmıştı. Sınavın ardından adaylar ALES sonuçları ne zaman açıklanacak, ALES sonuçları ne zaman açıklanır, hangi tarihte açıklanacak ve sonuçların açıklanması kaç gün sürer diye araştırmakta. Peki, ALES sonuçları ne zaman açıklanır 2021? ÖSYM ALRS sonuçları sorgulama ekranı!

Bu yıl ikincisi yapılan ALES sınavı 19 Eylül Pazar günü gerçekleştirildi. Lisansüstü öğrenim ve akademik kariyerleri için ihtiyaç duydukları ALES puanı hakkında araştırma yapıyor. ALES sonuçları ne zaman açıklanır, kaç gün sürer, hangi tarihte açıklanacak gibi sorulara yanıt aranmakta. Peki, ALES sonuçları ne zaman açıklanır 2021? ÖSYM ALRS sonuçları sorgulama ekranı! İşte detaylar haberimizde...

ALES SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANIR 2021?

ÖSYM'nin sınav takvimine göre ALES sınav sonuçları 14 Ekim tarihinde erişime açılacak. Adaylar sınav sonuçlarını, T.C. Kimlik/Y.U. Numaraları ve şifreleri ile ÖSYM'nin https://sonuc.osym.gov.tr internet adresinden, mobil uygulamalarından öğrenebileceklerdir.

Sınav sonuç belgesi basılmayacak ve adayların adreslerine gönderilmeyecektir. İnternet sayfasındaki duyurular, sonuç bilgileri adaylara tebliğ hükmündedir. Gündem haberler için bizi takip edin. Haberler.com gündemin sıcak konularını sizler için derliyor.

ALES PUAN HESAPLAMA NASIL YAPILIR?

Çoktan seçmeli sorulardan oluşan testlerin uygulandığı bu sınavın cevap kâğıtları ÖSYM'de optik okuyucu ile okunacak ve bilgisayar ortamında değerlendirilecek. Adayların her testteki sorulara verdikleri doğru ve yanlış cevaplar ayrı ayrı toplanacak, doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının dörtte biri çıkarılarak ham puanlar elde edilecek.

Her test için sınavı geçerli tüm adayların ham puanlarının ortalaması ve standart sapması ayrı ayrı hesaplanarak adayların ham puanları, ortalaması 50, standart sapması 10 olan standart puanlara dönüştürülecek. Böylece her aday için Sayısal ve Sözel Standart Puanlar (SP) hesaplanacak ve bu standart puanlar kullanılarak her aday için sayısal ağırlıklı, sözel ağırlıklı ve eşit ağırlıklı olmak üzere 3 ağırlıklı puan (AP) hesaplanacak.

Sınavdan sonra ÖSYM Başkanlığı veya yargı mercileri tarafından iptaline karar verilen sorular değerlendirme dışı bırakılarak geçerli soruların puan değerinin yeniden saptanması suretiyle puanlama yapılacak olup ağırlıklı puanlar da hesaplandıktan sonra bu puanlar, belirli bir formül kullanılarak 100 üzerinden puanlara dönüştürülecektir. Türkiye'nin en kapsamlı haber sitesi, Haberler.com ile haberler devam ediyor.

Haberler.com - Gündem
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım
500