'Aktif vaka sayısı 100 bini geçti' diyen Mehmet Ceyhan, devletin alması gereken tedbirleri madde madde sıraladı - Haberler
Haberi Paylaş

"Aktif vaka sayısı 100 bini geçti" diyen Mehmet Ceyhan, devletin alması gereken tedbirleri madde madde sıraladı

Haberler.com - Haberler | Güncel

Koronavirüs salgınının başından bu yana yaptığı açıklamalarla dikkat çeken bilim insanlarından Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, "Toplam vaka ve ölüm sayısı artık günlük verilmediği için aktif vaka sayısını hesaplayamıyoruz. Ancak sanıyorum yeniden 100 bini geçti" dedi. Sosyal medya hesabından paylaşımlarda bulunan Ceyhan, Rusya'dan gelen turistlere yönelik daha sıkı önlemler alınması da dahil olmak üzere devletin alması gereken koronavirüs tedbirlerini sıraladı.

Türkiye'deki koronavirüs salgınında yeni vaka sayısı 11 bin 94 oldu. Son verilere göre, bir günde 60 kişi hayatını kaybetti.

Konuyla ilgili sosyal medya hesabından açıklama yapan Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, aktif vaka sayısıyla ilgili bilgi paylaşarak, salgınla mücadele çerçevesinde yeni önerilerde bulundu.

Ceyhan, paylaşımlarında şunları belirtti:

* Toplam vaka ve ölüm sayısı artık günlük verilmediği için AKTİF VAKA SAYISINI hesaplayamıyoruz. Ancak sanıyorum yeniden 100 bini geçti.

* Yani saptayamadıklarımızla birlikte aramızda virus pozitif bir milyondan fazla kişi dolaşıyor ve çok bulaştırıcılar.

* Bir yandan aşı olmalıyız, diğer taraftan devlet bazı kısıtlamalar uygulamalı ve halk maske ve mesafe kurallarına sıkı sıkıya uymalı.

* Rusya'dan gelen turistler için daha sıkı önlemler alınmalı. Yoksa vaka artışını durdurmak mümkün olmayacak.

Ceyhan, Twitter hesabından yaptığı başka bir paylaşımda da Biontech/Pfizer aşısının delta varyantına karşı etkinliğiyle ilgili şunları belirtti:

* 2 gün önceki NEJM. Ingiltere'de 19.000 vakada

* Tek doz Bion/Pfiz aşısı belirti veren hastalığa karşı % 30,

* 2 doz sonrası ise % 88 koruyor (alfaya karşı % 93.5).

* Bu oran 2 doz Astra/Zeneca aşısı için % 67 bulunmuş.

Yaptıkları çalışmanın sonucunu paylaşan Prof. Dr. Ceyhan, "Belirtisiz çocuklarda nötralizan antikorlar daha hızlı düşüyor. Yetişkinlerde de benzer sonuçlar var. Her PCR pozitif kişide 3 ay beklemek doğru değil. Belirtisizlerde 1 ay, hafif vakalarda 2 ay, ağır vakalarda 3 ay sonra ek doz aşının yapılmalı" dedi.

'Aktif vaka sayısı 100 bini geçti' diyen Mehmet Ceyhan alınması gereken yeni tedbirleri paylaştı

'Aktif vaka sayısı 100 bini geçti' diyen Mehmet Ceyhan alınması gereken yeni tedbirleri paylaştı

'Aktif vaka sayısı 100 bini geçti' diyen Mehmet Ceyhan alınması gereken yeni tedbirleri paylaştı

Haberler.com - Son Dakika Haberleri
Yorumlar (4)
Abdulsamet Yıldırım:Bu adamda bir şeyler var kesinlikle araştırılması gerekiyor
Avrasya Müşavirlik:Aktif bir milyon ise 10 günde iyileşiliyorsa salgının başından beri ülke nüfusunun tamamı 1 den fazla kovid geçirmiş olmalı. Ya bu profun aklından zoru var yada sağlık teröristlerine hizmet ediyor
Ahmet Aktaş:Pandemiden önce kimsenin adını bile duymadığı adam, tekel oldu çıktı. Soru soran insanlara da küçümseyici ve rencide edici cevaplar veriyor. Şahsen bu şahsı zerre kaale almıyorum
500