AK Parti'den 'hilafet' tartışmalarıyla ilgili açıklama: Cumhuriyetimiz gözbebeğimizdir

AK Parti'den 'hilafet' tartışmalarıyla ilgili açıklama: Cumhuriyetimiz gözbebeğimizdir

27.07.2020 09:38 | Son Güncelleme: 27.07.2020 11:24

Son dönemlerde rejim üzerinden yaratılmaya çalışılan tartışmalarla ilgili sosyal medya hesabından bir açıklama yapan AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, "Türkiye'nin siyasal rejimiyle ilgili siyasal kamplaşma üretmek yanlıştır. Cumhuriyetimiz tüm nitelikleriyle gözbebeğimizdir" dedi.

"Şimdi değilse ne zaman, sen değilsen kim? Hilafet için toparlanın" kapağıyla çıkan ve hilafet çağrısı yapan Gerçek Hayat dergisi tartışmaların fitilini ateşledi. Muhalefetten çok set açıklamalar yapılırken iktidar kanadından da konuyla ilgili ilk açıklama AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik'ten geldi. Çelik yaptığı açıklamada "Cumhuriyetimiz tüm nitelikleriyle gözbebeğimizdir" ifadelerini kullandı.

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Türkiye Cumhuriyeti'nin demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devleti olduğunu bildirdi. Bu nitelikleriyle Cumhuriyetin herkesin ortak çatısı olduğunu kaydeden Çelik, "Ülkemizin siyasal rejimi büyük sosyal ve siyasal tecrübelerden geçmiş ve geleceğe yürümektedir. Türkiye'nin siyasal rejimiyle ilgili siyasal kamplaşma üretmek yanlıştır. Cumhuriyetimiz tüm nitelikleriyle gözbebeğimizdir. Dünden beri sosyal medyada siyasal rejimimizle ilgili ortaya çıkan sağlıksız tartışma ve kamplaşma, Türkiye'nin gündemi değildir" ifadelerini kullandı.

'ATATÜRK'Ü RAHMETLE VE SAYGIYLA YAD EDİYORUZ'

Türkiye Cumhuriyeti'nin güçlü ve büyük bir devlet olduğunu vurgulayan Çelik, şunları kaydetti: "Tüm dünyada 'bilhassa kimsesizlerin kimsesidir' sorumluluğumuz ahlaki ve siyasidir. Siyasal temeli olmayan kamplaşmalar yerine ortak ideallerimizle geleceğe yürümeliyiz. Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır. Milletimizin duası ve desteğiyle, Cumhurbaşkanımızın liderliğinde ülkemiz ve insanlık için erişilmez denilen hedeflere yürüyoruz. Cumhuriyetimiz parlamaya devam edecektir. Milletimizin tüm fertleri bu gelecekte pay sahibidir.

"BUNA LAYIK OLMAK HEPİMİZİN BORCU"

Kurtuluş Savaşı'mızın başkomutanı, devletimizin kurucusu ve ilk Cumhurbaşkanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve İstiklal Savaşı kahramanlarını rahmetle ve saygıyla yad ediyoruz. Tarihten bugüne kesintisiz bir halka olarak devam eden mücadele azmimizi daha da kuvvetli kılıyoruz. Cumhuriyetimiz, milletimizin asırlara dayanan büyük devlet geleneğinin birikimi ve billurlaşmış halidir. Mensubu olmakla şeref duyduğumuz milletimiz, insanlık ailesinin seçkin ve saygın mensubudur. Buna layık olmak hepimizin borcu ve kaderidir.

"YAŞASIN TÜRKİYE CUMHURİYETİ"

Cumhuriyetimiz ilelebet payidar kalacaktır. Cumhurbaşkanımızın dirayetli yönetimiyle milletimizin özlemlerine sağlam adımlarla ulaşacağız. Duamız milletimizledir. Gayretimiz biricik ülkemiz içindir. Yaşasın Türkiye Cumhuriyeti."

AK Parti'den 'hilafet' tartışmalarıyla ilgili açıklama: Cumhuriyetimiz gözbebeğimizdir

Kaynak: Demirören Haber Ajansı

Haber Yorumları (81)
TARİHÇİ: Hilafetin Türkiyeyi güçlendireceğini ya da İslam ümmetini birleştireceğini düşünen zavallılar Müslüman olup aynı milletin parçası olmasına rağmen, birbirinin kuyusunu kazan Arap dünyasına bakıversin. Osmanlı döneminde Fas''ın kendi isteğiyle Osmanlı''dan ayrılmasını, Mısır''ın Mehmet Ali Paşa döneminde Kudretli Osmanlı Halifesine isyan edip Anadolu''yu işgale kalkıştığını, 1. Dünya Savaşı yıllarında Arap cephelerinde 1, 5 milyon asker kaybettiğimizi, bunun ana sebebinin de ihanetler olduğunu unut
TARİHÇİ: 4 halife dönemi hariç hiçbir zaman hilafet İslam ümmetini birleştirmeyi başaramamıştır. Yavuz Sultan Selim''le birlikte Osmanlı hilafet iddiasında bulunmuş; ancak hilafet Osmanlı için bir güç kaynağı olmaktan ziyade, sahip olduğu gücün bir yansıması olmuştur. Yani hilafete güç katan bizzat Osmanlı''nın siyasi, askeri ve teknolojik gücü olmuştur.
TARİHÇİ: Emeviler hilafeti ele geçirdikten sonra, toplum üzerindeki etkilerini artırmak için hilafete dini önderlik vasfı iliştirdiler. Selçuklu Sultanı Tuğrul Bey ise siyasi gücünü yitirmiş Abbasi halifesine siyaset yasağı getirip, Hilafeti dini önderlik haline dönüştürdü. Böylece hilafet kuruluş felsefesinden tamamen uzaklaşmış oldu. Hilafetin Selçuklu üzerinde zerrece etkisi olmamıştır. Selçuklu''nun resmi dil olarak Farsça''yı benimsemesi ve devlet yapısında Bizansı örnek alması bunun tezahürüdür.
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet

Haberler

Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: AK Parti'den 'hilafet' tartışmalarıyla ilgili açıklama: Cumhuriyetimiz gözbebeğimizdir - Haber
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 27.9.2020 18:46:53. #1.15#
title