AK Parti'de "Uyum" Çalışmaları

AK Parti'de "Uyum" Çalışmaları

12.01.2018 13:25 | Son Güncelleme: 12.01.2018 13:25
AK Parti'de

AK Parti'de uyum yasaları kapsamında gerekli değişikliklerin hazırlanması için oluşturulan 5 komisyonda görev yapacak isimler belli oldu.

AK Parti'de uyum yasaları kapsamında gerekli değişikliklerin hazırlanması için oluşturulan 5 komisyonda görev yapacak isimler belli oldu.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı, AK Parti Genel Merkezi'nde, cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi kapsamında çıkarılacak uyum yasalarına ilişkin yürütülen çalışmaları paylaştı.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Genel Başkanvekili ve Başbakan Binali Yıldırım'ın talimatıyla 5 komisyon oluşturulduğunu bildiren Yazıcı, söz konusu komisyonların alt komisyonlarında görev yapacak isimleri açıkladı.

Bu kapsamda Yürütmenin Yapılandırılması Komisyonu, Cumhurbaşkanlığı ve Başbakanlık teşkilatlarının yeni sisteme uygun hale getirilmesi ve bakanlıkların yapılandırılmasına ilişkin çalışmaları yürütecek.

Komisyon üyeliklerine, AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, AK Parti Eskişehir Milletvekili Emine Nur Günay, Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanları Yavuz Atar ve Mehmet Uçum, eski AK Parti Erzurum Milletvekili Cengiz Yavilioğlu ile Aksaray Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Şahin getirildi.

Kamu Personel Rejimi Komisyonu, üst düzey kamu görevlileriyle ilgili prosedürler, atama, kurumlar arası geçişler, görev yetki ve sorumluluklarıyla ilgili çalışmalar yapacak.

Eski İçişleri Bakanı Efkan Ala, AK Parti İstanbul Milletvekili Mihrimah Belma Satır, AK Parti Aksaray Milletvekili Cengiz Aydoğdu, TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanvekili Fatma Benli, Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Denetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. İbrahim Aydınlı, Kırıkkale Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Ramazan Çağlayan ile AK Parti Genel Merkez Gençlik Kolları Siyasi ve Hukuki İşler Başkanı Abdulkerim Buğra Şimşek komisyon üyeliğine getirildi.

Yerel Yönetimler Komisyonu, belediyeler, il özel idareleri ve muhtarlıklarla ilgili cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi ile uyum ve hedef amaçlı çalışmalar yapılması, yeni sistemin amaçlarına engel mevzuatın ayıklanması ve ihtiyaç duyulan mevzuatın formüle edilmesi çalışmalarını yürütecek.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Erol Kaya, AK Parti Tekirdağ Milletvekili Mustafa Yel, AK Parti İstanbul Milletvekili Hulusi Şentürk, Akademisyen Prof. Dr. Adem Esen, Türkiye Belediyeler Birliği Genel Sekreteri Hayrettin Güngör, Afyon Kocatepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Abdulkerim Çalışkan ile Ankara Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Asım Balcı komisyon üyesi olarak görev yapacak.

Siyasi Partiler ve Seçim Mevzuatının Uyarlanması Komisyonu ise yeni sisteme göre tüm seçim mevzuatının gözden geçirilmesiyle uyarlamanın sağlanması, güncel önerilerle ilgili hazırlık çalışmaları yapılması işlevini görecek.

Komisyon üyeliklerine AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Sorgun, AK Parti MKYK üyesi Zelkif Kazdal, AK Parti İstanbul Milletvekili Mehmet Doğan Kubat, AK Parti Sakarya Milletvekili Ali İhsan Yavuz, Orman ve Su İşleri Bakan Yardımcısı Harun Tüfekci, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Mustafa Akış ile eski AK Parti Isparta Milletvekili Recep Özel getirildi.

Meclis İç Tüzük Komisyonu da yeni sistemde TBMM çalışmalarını ve ilişkileri düzenleyen yeni iç tüzük üzerinde çalışacak.

TBMM Başkanvekili Ahmet Aydın, AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, AK Parti Genel Sekreteri Fatih Şahin, AK Parti İstanbul Milletvekilleri Şirin Ünal ve Serap Yaşar, AK Parti Kütahya Milletvekili İshak Gazel ile AK Parti Aydın Milletvekili Abdurrahman Öz komisyon üyesi olarak görev alacak.

Kaynak: Anadolu Ajansı

Manşet Haberler

title