Afyonkarahisar'da 'Arazi Toplulaştırma ve Tarla İçi Geliştirme Hizmetleri' - Haberler
Haberi Paylaş

Afyonkarahisar'da 'Arazi Toplulaştırma ve Tarla İçi Geliştirme Hizmetleri'

İhlas Haber Ajansı - Haberler | Yerel
Afyonkarahisar'da 'Arazi Toplulaştırma ve Tarla İçi Geliştirme Hizmetleri'

Afyonkarahisar Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Hüseyin Arap, kentte yürütülen 'Arazi toplulaştırma ve tarla içi geliştirme hizmetleri' kapsamında Dazkırı, Evciler ve Sandıklı ilçelerindeki toplam 16 yerleşim yerinde 17 bin 616 hektar alanda...

Afyonkarahisar Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Hüseyin Arap, kentte yürütülen 'Arazi toplulaştırma ve tarla içi geliştirme hizmetleri' kapsamında Dazkırı, Evciler ve Sandıklı ilçelerindeki toplam 16 yerleşim yerinde 17 bin 616 hektar alanda uygulama yapıldığını söyledi.

Gerçekleştirilen arazi toplulaştırma işlemi ile asıl amacın tarımsal alanların verimliliğini arttırarak ülke ekonomisine daha fazla katkı sağlamak olduğunu söyleyen Arap, işlemlerle ilgili şöyle konuştu:

"Dazkırı ilçesinde; A.Yenice, Y. Yenice, Sarıkavak, Yüreğil, Evciler İlçesinde; Merkez, Baraklı, Akyarma, Altınova, Bostancı, Madenler, Gökçek ve Sandıklı ilçesinde, Emirhisar, Hırka, Kızılca, Saltık, ve Sorkun köylerinde 14 Ocak 2013 tarihinde yüklenici firmaya yer teslimi yapılarak arazi toplulaştırma ve tarla içi geliştirme hizmetleri çalışmaları hız kazanmıştır. Bugüne kadar geçen süre içerisinde her yerleşim biriminin bağlı olduğu Tapu Sicil Müdürlüğü'nden söz konusu yerleşim birimine ait tapu bilgileri en güncel haliyle alınarak mülkiyet bilgileri listesi için veriler oluşturulmuştur. Tüm resmi kurum ve kuruluşlar ile yazışmalar yapılmış ve toplulaştırma bölgesinde yapılacak olan kamu yatırımları ve projelerinin toplulaştırma projesiyle entegrasyonu çalışmaları devam etmektedir. Eksik tapu paftaları ilgili Kadastro Müdürlüğü'nden tedarik edilerek dijital ortama verilerin aktarılması sağlanmıştır. Toplulaştırma sahasının hava fotoğrafları çekilerek arazideki sabit tesisler ve fiili durumlar tespit edilmiştir. Toplulaştırma sahasının tamamından toprağın verimlilik durumunun tespiti için toprak numuneleri 0-30, 30-60, 60-90, 90+ santimetre derinliklerden ve açılan toprak profillerinden numuneler alınarak analiz için laboratuvarlara gönderilmiş olup, ay sonuna kadar toprak etüt çalışmalarının tamamlanması planlanmaktadır."

Arap, açıklamalarında ayrıca toplulaştırma işleminde toprak verimliliklerinin de gözönüne alındığını ve çitçilerin mağdur edilmemeye çalışıldığını söyledi. - AFYONKARAHİSAR

Afyonkarahisar'da 'Arazi Toplulaştırma ve Tarla İçi Geliştirme Hizmetleri'

İhlas Haber Ajansı - Son Dakika Haberleri
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım
500