Adana'da Hipertansiyon Toplantısı - Haberler
Haberi Paylaş

Adana'da Hipertansiyon Toplantısı

İhlas Haber Ajansı - Haberler | Yerel
Adana'da Hipertansiyon Toplantısı

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr.Sadi Güleç, Türkiye'de her 4 ölümden 1'inin hipertansiyon kontrolü ile önlendiğini söyledi.

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sadi Güleç, Türkiye'de her 4 ölümden 1'inin hipertansiyon kontrolü ile önlendiğini söyledi.

Dünyada en önemli ölüm nedenleri arasında yer alan hipertansiyon konusuna dikkat çekmek amacıyla Novartis'in, "Şehirlerin Kalbinden Notlar" adlı proje kapsamında Adana'da doktorlara yönelik düzenlediği toplantıda konuşan Prof. Dr. Sadi Güleç, hipertansiyonun dünyada önlenebilir ölüm nedenleri arasında birinci sırada yer aldığını söyledi. Türkiye'de yaklaşık 18,5 milyon insanın yüksek tansiyon hastası olduğunu belirten Güleç, "Ülkemizde her 4 ölümden 1'i ancak hipertansiyonun kontrol edilmesiyle önlenebilmekte. 18 yaş üstünde her 3 kişiden 1'inde hipertansiyon bulunmakta ve Türkiye'de her 3 kişiden biri tansiyonunu hiç ölçtürmemiş durumda. İlaç kullanmasına rağmen sadece 3 kişiden birinn kan basıncı kontrol altında. Hipertansiyon tedavisi için kan basıncını düşürmenin ötesinde, böbrek rahatsızlığı, kalp krizi, kalp yetmezliği, diyabet gibi hipertansiyona eşlik eden diğer hastalıkların da mutlaka göz önünde bulundurulması gerekiyor" dedi.

Prof. Dr. Güleç, sigara, obezite, yaşlılık, tuz tüketimi ve stresin hipertansiyon hastalığının gelişimini olumsuz yönde etkileyen risk faktörleri olduğunu kaydetti. - ADANA

İhlas Haber Ajansı - Son Dakika Haberleri
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım
500