Adana: 13 Kare Uluslararası Sanat Festivali

Adana: 13 Kare Uluslararası Sanat Festivali

Adana Büyükşehir Belediyesi Tarafından Altın Koza Etkinlikleri Kapsamında Bu Yıl 8.'si Düzenlenen 13 Kare Uluslararası Sanat Festivali, Yazar Ayşe Kulin'in Söyleşisi ile Başladı. Söyleşinin Ardından Meşalelerle Sanat ve Dostluk Yürüyüşü Yapıldı.

Adana: 13 Kare Uluslararası Sanat Festivali

Adana Büyükşehir Belediyesi tarafından Altın Koza etkinlikleri kapsamında bu yıl 8.'si düzenlenen 13 Kare Uluslararası Sanat Festivali, yazar Ayşe Kulin'in söyleşisi ile başladı. Söyleşinin ardından meşalelerle Sanat ve Dostluk Yürüyüşü yapıldı.

Adana Büyükşehir Belediyesi Tiyatro Salonu'nda düzenlenen festivalin açılışı, yazar Ayşe Kulin'in söyleşisiyle yapıldı. Kadınların haklarını kazanmak için verdikleri mücadeleyle ilgili bilgiler veren Kulin, festivalin açılışında bulunmaktan duyduğu mutluluğu dile getirdi. Adana Sanat Konseyi Başkanı ve Festivalin Koordinatörü Haluk Uygur ile Sanat ve Kent Konseyi'nin katkısıyla organize edilen festivalin, 19 Kasım 1995 tarihinde trafik kazasında hayatını kaybeden Adana Fotoğraf Amatörleri Derneği üyesi 13 fotoğrafçının anısına, 1999 yılından bu yana sürdürüldüğünü belirtti. Uygur, 5.'sinden itibaren uluslararası hale gelen festivale, bu yıl 12 sanat dalında 10 ülkeden 100'e yakın sanatçının 17 etkinlikle katılacağını söyledi.

Festivalin her geçen yıl biraz daha fazla katılımla ve daha evrensel olduğuna dikkat çeken Uygur, "Bugün düğünüm varmış gibi kendimi heyecanlı hissediyorum. Adanalılar'ın açılışa gösterdiği ilgi beni çok memnun etti. Adanalı artık kültür-sanata, festivallerine sahip çıkıyor'' dedi.

Törene katılan Adana Büyükşehir Belediyesi Başkanı Aytaç Durak, ABD'nin Adana Konsolosu Eric Green, çeşitli sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve çok sayıda sanatsever, söyleşinin ardından Büyükşehir Belediyesi önünden başlayan Sanat ve Dostluk Yürüyüşü'ne katıldı.

İşadamı Cem Boyner'in biri stüdyo fotoğrafları, diğeri ise Afrika'da sıradan insanların anlık çekilmiş fotoğraflarından oluşan 2 çalışmanın sergilendiği 75. Yıl Sanat Galerisi'ne kadar gerçekleşen yürüyüşün ardından Belediye Başkanı Durak, yazar Kulin ile sergiyi gezdi.

Festival, 15 Aralık tarihine kadar çeşitli etkinliklerle devam edecek.