ABD'nin Uzaya Gönderdiği Uydu Kayboldu, Zarar Çok Büyük
Haberler » Dünya » ABD'nin Uzaya Gönderdiği Uydu Kayboldu, Zarar Çok Büyük - Haberler

ABD'nin Uzaya Gönderdiği Uydu Kayboldu, Zarar Çok Büyük

ABD'nin 21. kez uzaya göndermeye çalıştığı "yüksek düzeyde gizli" ve pahalı devlet uydusu Zuma, uzaya gönderildikten sonra kayboldu ve milyarlarca dolar zarara yol açtı.

ABD'nin 21. kez uzaya göndermeye çalıştığı devlet uydusu Zuma, 'da bir askeri üsten SpaceX Falcon 9 roketiyle uzaya gönderildi. Zuma bir süre sonra kayboldu.

MİLYARLARCA DOLAR DEĞERİNDEYDİ

The 'da yer alan habere göre, uzay ve savunma sanayi şirketi tarafından devlet ihalesi üstlenilen uydunun üretim maliyeti milyarlarca dolar değerindeydi.

GİZLİCE FIRLATILMIŞTI

Haberde, Florida'da Cape Canaveral Hava Kuvvetleri Üssü'nden gizlice fırlatılan devlet uydusunun, fırlatmanın ilk fazını başarıyla tamamlasa da ikinci aşamada yok olarak milyarlarca dolar zarara neden olduğu iddia ediliyor.

21'DE SIFIR

SpaceX bugüne kadar 21 kez Falcon 9 uydu fırlatışı gerçekleştirdi fakat henüz başarılı olarak kayıtlara geçen bir fırlatma işlemi yapılamadı.

YÜK ROKETTEN AYRILAMADI

Wall Street Journal'a konuşan kaynaklar, Kongre ve Senato üyelerinin görevin "tam bir zarar" olduğuna ilişkin bilgilendirildiklerini, roketin taşıdığı uydunun roketten ayrıldıktan sonra atmosfere tekrar geri düştüğünü belirtti. Ayrıntıları henüz bilinmeyen olayda roket yükünün fırlatmanın ikinci aşamasında roketten düzgün ayrılamadığı düşünülüyor.

SPACEX SESSİZ

TechCrunch ve ArsTechnica yayınları da roketin yükünün Falcon 9'un fırlatılışının ikinci safhasında yeryüzüne geri düştüğüne dair aldıklarını aktarıyor. SpaceX başarısızlıkla sonuçlanan uydu fırlatma faliyetine ilişkin herhangi bir yorum yapmadı.

Kaynak: DHA

Haber Videosu

: ABD'nin Uzaya Gönderdiği Uydu Kayboldu, Zarar Çok Büyük

Manşet

Haberler

Dünya

Son Dakika Haberleri