67. Verem Eğitimi ve Propagandası Haftası Etkinlikleri

67. Verem Eğitimi ve Propagandası Haftası Etkinlikleri

Etkinlikler kapsamında Gümüşhane'de Halk Sağlığı Müdürlüğünce verem hastalığı paneli düzenlendi.

67. Verem Eğitimi ve Propagandası Haftası Etkinlikleri

67. Verem Eğitimi ve Propagandası Haftası etkinlikleri kapsamında Gümüşhane'de Halk Sağlığı Müdürlüğünce verem hastalığı paneli düzenlendi.

Atatürk Kültür Merkezi'ndeki panele Gümüşhane Belediye Başkan Yardımcısı Bilal Özdener, İl Genel Meclisi Başkanı Sebahattin Çobanoğlu, İl Milli Eğitim Müdürü Hızır Aktaş, İl Sağlık Müdürü Emre Boşnak, Halk Sağlığı Müdürü Engin Pehlivan, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü İsrafil Aslan, İl Özel İdare Genel Sekreter Yardımcısı Bayram Akçay, kamu kurum müdürleri, sağlık çalışanları, vatandaşlar ve öğrenciler katıldı.

Panelde katılımcılara verdem hastalığı hakkında bilgi veren Pehlivan, Gümüşhane'de 2013 yılında verem savaş birimine bin 247 kişinin başvurduğunu belirterek, bu kişilerden bazılarının tedaviye alındığını söyledi.

Her türlü imkana rağmen hastalığın halen varlığını sürdürdüğünü anlatan Pehlivan, "Bu kadar korumaya, teşhise ve tedaviye rağmen verem hala aramızda" dedi.

Daha sonra panelistlerden Gümüşhane Devlet Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Mustafa Usanmaz verem hastalığının tanımı, tanısı ve tedavisi hakkında, Gümüşhane Toplum Sağlığı Merkezi Sorumlu Hekimi Derya Bekar veremden korunma yolları ve Gümüşhane'de verem savaş çalışmaları ve doğrudan gözetimli tedavisi, Diyetisyen Burcu Akgün ise hijyen ve beslenme konusunda katılımcılara bilgi aktardı. - Gümüşhane

Kaynak: AA