4. Dünya Belediye Başkanları Zirvesi İstanbul'da Başladı

4. Dünya Belediye Başkanları Zirvesi İstanbul'da Başladı

4. Dünya Belediye Başkanları Zirvesi, Çırağan Sarayı'nda Düzenlenen Kokteylle Başladı. Kokteylde Dünya Belediye Başkanları Birlik ve Beraberlik Mesajları Verdi.

4. Dünya Belediye Başkanları Zirvesi İstanbul'da Başladı

4. Dünya Belediye Başkanları Zirvesi, Çırağan Sarayı'nda düzenlenen kokteylle başladı. Kokteylde dünya belediye başkanları birlik ve beraberlik mesajları verdi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin ev sahipliğinde gerçekleşen 4. Dünya Belediye Başkanları Zirvesi'ne Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, İstanbul Valisi Muammer Güler, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, dünyanın birçok yerinden gelen belediye başkanları ve din adamları katıldı. Zirvenin açılış konuşmasını yapan Başkan Topbaş, İstanbul'un doğu ile batı arasında köprü olması ve doğal güzellikleri nedeniyle çok kültürlü ve çok renkli bir şehir olduğunu dile getirdi. Topbaş, "3 büyük imparatorluğa başkentlik yapan İstanbul, asırlar boyunca pek çok kültürü bünyesinde barındırmıştır. Bu anlamda İstanbul, dünyada çok kültürlülüğün yaşandığı birkaç şehirden biridir. Cami, kilise ve havra hepsi biraradadır. Uygarlığı temsil eden önemli bir merkezdir. Medeniyetler ittifakının ön plana çıktığı bu günlerde İstanbul, bir model şehir olarak karşımıza çıkmaktadır. 1.5 milyon nüfusuyla iktisadi başkent, ulaşım ve turizmin geliştiği önemli bir merkezdir. Küresel gelişmede önemli bir yeri vardır. Zirvede şehirler arası diplomasi, medeniyet gibi konuları ele alacağız. Küresel barış için bu zirve çok önemli bir yere sahiptir. Gerçekleştirdiğimiz işbirliğinin hem İstanbul hem de diğer dünya kentleri için değeri ölçülemez. 2010 Dünya Başkenti İstanbul'da sizleri ağırlamaktan büyük memnuniyet duyuyorum" diye konuştu.

Glokal ve Kentler Diplomasisi Dünya Enstitüsü Başkanı, Yunan Sağlık ve Sosyal Dayanışma Bakanı Dimitris Avramopoulos ise, Osmanlı döneminden kalan Çırağan Sarayı'nı kast ederek, muhteşem anıtta bulunmaktan büyük bir memnuniyet duyduğunu ifade etti. Avramopoulos, "Bu toplantılarda şehirler arası diplomasi elbette dile getirilecek. Aynı zamanda dostum olan Sayın Topbaş'a çabalarından ötürü teşekkür ediyorum. 4. zirvenin bu şehirde düzenlenmesinin önemli bir iz bırakacağını düşünüyorum. 21. yüzyılın ilk yıllarında bu zirvenin bu şehirde olması, tüm dünyaya dil ve din gibi ortak noktalarda buluşma mesajı verecektir. Dünya artık çok daha küçük. Daha iyi bir dünya, belediye başkanlarının bu vizyonuyla gelişecektir" diyerek Türkçe olarak teşekkür etti.

Zirvede konuşma yapan İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu ise, "Dünya markası, dünyanın incisi 2 kıtayı birleştiren İstanbul'da bu organizasyonu gerçekleştiren Sayın Topbaş ve çalışma arkadaşlarına yürekten teşekkür ediyorum. Ülkemiz son 4, 4.5 yılda çok önemli gelişmeler kat etti. Çok önemli reformlar gerçekleştirdik. Kamu yönetimi ve yerel yönetimler en önemli olanlarıydı. Başlatılan reformlar süreci devam edecek. Ve yasal düzenlemeler bunları takip edecek. Kentsel dönüşüm sürecinde, kentlerimizin modern kentler haline gelmesine imkan tanınmıştır" diye konuştu.

Toplantıya Başbakan adına katılan Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, "Dünyanın en güzel şehirlerini yöneten başkanlar. Eski belediye başkanı olan Başbakanımız adına hoşgeldiniz diyorum. Belediye başkanlığı görevinin bir siyasinin alabileceği en büyük sorumluk olabileceğini düşünüyorum. Ben de 40 gün belediye başkanlığı yaptım. O 40 gün bana bunu öğretti. Misafiri bulunduğunuz İstanbul, model ve modern bir şehirdir. Medeniyet öncelikle şehir demektir. Zaten küreselleşen dünyanın gereği bu işbirliğini hepimize mecbur kılmasıdır. Demokrasi şehir demektir. Bu toplantıda sadece şehirlerimize değil, dünyanın önemli konularını konuşacağız" dedi.

Konuşmaların ardından Dünya Sağlık Örgütü Kentsel Sağlık, Sağlıklı Kentler ve Yönetişim Merkezi Başkanı Dr. Agis D. Tsouros, İstanbul'un Dünya Sağlık Örgütü Sağlıklı Kentler Ağı'na Katılım Diploması'nı İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'a teslim etti. Başkan Topbaş da, Çok Kültürlü Birliktelik Ödülü'nü Saraybosna Şehri adına Belediye Başkanı Semiha Borovac'a verdi.

Lirik Tarih Gösterisi ile devam eden toplantı havai fişek gösterileriyle son buldu.

(BC-CİN-SN-SN-Y)