Haberi Paylaş

Serdar Mutta 187 oy alarak Yargıtay'dan Yüksek Seçim Kurulu üyeliğine seçilen üçüncü isim oldu

3. Sayfa Haberleri

Yargıtay 12. Hukuk Dairesi üyesi Serdar Mutta, Yargıtay'dan Yüksek Seçim Kurulu (YSK) üyeliğine seçilen üçüncü isim oldu. Seçimin 19. turunda 187 oy alan Mutta yemin ederek görevine başlayacak. Öte yandan görev süresi devam eden ve yeni seçilen 5 üye arasında YSK Başkanlığı için seçim yapılacak.

Yargıtay kontenjanından seçilen YSK üyeliğine seçilen Kurul Başkanı Muharrem Akkaya, Cengiz Topaktaş ve Kürşat Hamurcu ile Danıştay kontenjanından seçilen Başkanvekili Erhan Çiftçi ve Yunus Aykın'ın görev sürelerinin dolması nedeniyle 5 yeni üyenin belirlenmesi için Yargıtay ve Danıştay'da seçimler yapıldı.

Danıştay'da geçen hafta 2 üyenin belirlenmesi için yapılan seçim sonucunda üyeler Ali Çopur ile İsmail Kalender YSK'nin yeni üyeleri olmuştu. Yargıtay'da ise 3 üyenin belirlenmesi için yapılan seçimlerin önceki turlarında Yargıtay üyeleri Feyzi Eroğlu ile Talip Bakır YSK üyeliğine seçilmişti.

Buradaki seçimin 19'uncu turunda, 12. Hukuk Dairesi üyesi Serdar Mutta, 187 oy alarak Yargıtay'dan YSK üyeliğine seçilen üçüncü isim oldu.

YSK'nın yeni üyelerinin belirlenmesinin ardından 5 yeni üye, yemin ederek görevine başlayacak. Yemin töreninin ardından görev süresi devam eden üyeler Ahmet Yener, Mahmut Akgün, Ekrem Özübek, Orhan Usta, Ali Ürker ve Battal Öğüt ile yeni seçilen 5 üye arasında YSK Başkanlığı için seçim yapılacak.

Gizli oyla yapılacak seçimde en çok oy alan YSK'nin yeni başkanı olacak. Yeni üyeler de başkanlık için aday olabilecek.

Kaynak: AA / 3. Sayfa

Yüksek Seçim Kurulu Yargıtay 3. Sayfa Politika Güncel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım

Yorumlar (1)

Ercan Ercan:

İl seçim kurullarında listeler askıya çıkaranlar zaten isimleri kontrol etmiyor diye yaşlıları listeden siliyorlar. Özellikle Eskişehir İzmir ve ankara da

Cevap Yaz00Yayından Kaldır
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title