Haberler

Son dakika haberleri | Yargıtay'ın beraat kararını bozduğu 'Balyoz' davasında 6 sanığa 12 yıla kadar hapis istendi

Abone Ol

Gelen son dakika haberine göre Yargıtay'ın beraat kararını bozduğu 'Balyoz' davasında 6 sanığa 12 yıla kadar hapis istendiİSTANBUL Balyoz davasında aldıkları beraat kararlarının bozulmasının ardından aralarında eski Orgeneral Çetin Doğan'ın da bulunduğu 6 sanığın yeniden yargılandığı davada mütalaa verildi.

Yargıtay'ın beraat kararını bozduğu 'Balyoz' davasında 6 sanığa 12 yıla kadar hapis istendi

İSTANBUL Balyoz davasında aldıkları beraat kararlarının bozulmasının ardından aralarında eski Orgeneral Çetin Doğan'ın da bulunduğu 6 sanığın yeniden yargılandığı davada mütalaa verildi. Mütalaada, Yargıtay'ın bozma kararına uyulması ve 6 sanığın "Suç için anlaşma" suçundan 12 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılması istendi.

Yargıtay'ın bozma kararının ardından Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yeniden görülen davaya 28 Şubat davası çerçevesinde tutuklanan Çetin Doğan Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi aracılığıyla katılırken, 4 tutuksuz sanık ile sanık avukatları mahkeme salonuna hazır bulundu. Sanıkların AK Parti hükümetini düşürmek için seminer planı adı altında bir araya geldikleri kaydedildi.

Mütalaadan

Açıklanan mütalaada, sanıkların Türkiye Cumhuriyeti devletini yöneten AK Parti hükumetini cebren düşürmeye yönelik faaliyetlerde bulunmak üzere bir araya geldikleri, seminer adı altında çalışma başlattıkları ifade edildi. Bu çalışmaların deşifre olması üzerine, seminer programına katılan silahlı kuvvetler personelinin bir kısmının emekliliğini istediğinin kaydedildiği mütalaada, "Diğer kısmının da Yüksek Askeri Şura'dan emekli edilmek suretiyle AK Parti hükumetini ıskartaya yönelik amacın gerçekleşmesinin engellendiği" kaydedildi. Mütalaada, eylemin teşebbüs aşamasına ulaşmayan hazırlık hareketleri çerçevesinde kaldığı, "suç için anlaşma" suçunu oluşturduğu ve bu şekilde sanıkların eyleminin sübuta geldiği anlaşıldığı ifade edildi. Mütalaada, yargılama aşamasında öldüğü anlaşılan Metin Yavuzyalçın hakkında, kamu davasının düşürülmesine karar verilmesi istendi.

6 kişi hakkında hapis cezası talebi

Mütalaada, 6 sanık hakkında ise, "suç için anlaşma" suçundan 3 yıldan 12 yıla kadar hapis ile cezalandırılmaları talep edildi.

Seminerde mevcut hükumete yönelik bir konuşma yapılmadığını söyleyen sanık Çetin Doğan, "Mütalaada savcı yeni bir delil ortaya koymamıştır. Yargıtay ilamında verilen doneleri kullanmaya çalışmıştır" dedi.

Mahkeme heyeti, mütalaaya ilişkin savunma yapmaları için sanık avukatlarına süre vererek, duruşmayı erteledi.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / 3. Sayfa

Çetin Doğan Yargıtay AK Parti Mahkeme 3. Sayfa Haberler Son Dakika

Bakmadan Geçme

Telefon ne zaman icat edildi? Telefon mu telgraf mı önce icat edildi? Telefon icat tarihi nedir? 11 Aralık 2023 Resmi Gazete atama kararları! Resmi Gazete bugünün kararları neler? NACİ GÖRÜR İSTANBUL DEPREMİ AÇIKLAMASI NEDİR? İstanbul'un en tehlikeli semtleri, ilçeleri neresi? Naci Görür istanbul depremi için ne dedi? BARAJ DOLULUK ORANLARI 10 ARALIK: İstanbul (İSKİ) baraj doluluk oranları yüzde kaç, İstanbul'un kaç günlük suyu kaldı? İBB İyi Parti Grup Başkan Vekili İBRAHİM ÖZKAN KİMDİR, kaç yaşında, nereli, mesleği ne? Halk TV konuğu İbrahim Özkan biyografisi! YARGI YEKTA DİZİDEN AYRILIYOR MU? Yargı dizisindeki Yekta (Uğur Polat) öldü mü, diziden neden ayrılıyor? Onur Şan kimdir, kaç yaşında, aslen nereli, evli mi, Urfalı mı, nasıl ünlü oldu? Onur Şan hayat hikayesi ve biyografisi! BUGÜN (11 ARALIK) İSTANBUL'da hava durumu nasıl olacak, yağmur var mı? İSTANBUL 11 ARALIK 5 günlük hava durumu! Bu hafta sonu hava nasıl? 11 ARALIK (YARIN) HAVA DURUMU | İstanbul, İzmir, Ankara, Adana, Antalya, Hatay haftalık, 5 günlük hava durumu! Yarın hava durumu ne, kaç derece? SURVİVOR 2024 YARIŞMACILARI KİMLER? Survivor 2024 kadrosunda kimler var, oyuncuları belli oldu mu, Turabi var mı? Asgari Ücrette zam pazarlığı başlıyor! Asgari Ücret 2024 açıklandı mı, ne zaman açıklanacak, ne kadar oldu, yüzde kaç arttı? 11 ARALIK OKULLAR TATİL Mİ 2023 MUĞLA || Yarın Muğla'da okullar tatil mi, var mı, yok mu, ders işlenecek mi? 11 ARALIK OKULLAR TATİL Mİ 2023 MERSİN || Yarın Mersin'de okullar tatil mi, var mı, yok mu, ders işlenecek mi? 11 ARALIK OKULLAR TATİL Mİ 2023 ANTALYA || Yarın Antalya'da okullar tatil mi, var mı, yok mu, ders işlenecek mi? 11 ARALIK OKULLAR TATİL Mİ 2023 İSTANBUL || Yarın İstanbul'da okullar tatil mi, var mı, yok mu, ders işlenecek mi?
1000
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title