Haberler

Aile hekimine bıçakla saldırdı, doktor kendisini odaya kilitledi

Güncelleme:

Kahramanmaraş'ta bir kişi, ilaç yazdırma nedeniyle tartıştığı Aile Hekimi İlber Yerli'ye bıçakla saldırdı. Doktor Yerli, kendisini odasına kilitleyerek saldırıdan kurtuldu. Saldırı anı güvenlik kamerası tarafından kaydedildi. Polis ekipleri, saldırganın yakalanması için çalışma başlattı

İlaç yazdırma tartışmasının yaşandığı Kahramanmaraş'taki bir Aile Sağlık Merkezi'nde doktora bıçakla saldırıldı. Doktorun kendisini odasına kilitleyerek saldırıdan kurtulduğu anlar, güvenlik kamerası tarafından kaydedildi.

DOKTOR ODASINA GİRİP KAPIYI KİLİTLEDİ

Cuma günü Piri Reis Mahallesi'ndeki Karacaoğlan Aile Sağlığı Merkezi'nde iddiaya göre; H.K., Aile Hekimi İlber Yerli'ye ilaç yazdırmak istedi. Görüşme sırasında agresif tavırlar sergilediği öne sürülen H.K., hakaret ederek doktoru itekledi.

Aile sağlığı merkezinin güvenlik kamerası tarafından da kaydedilen olayda H.K. daha sonra cebinden bıçak çıkararak, saldırdı. Dr. İlber Yerli odasına girip kapıyı kilitledi. H.K. ise kapıyı zorlayarak açmaya çalıştı. Koridordakiler H.K.'ye engel olmak isterken, saldırgan kapıyı açmak için çalışmaya devam etti. Ancak başarılı olamadı. Saldırgan bir süre sonra merkezden ayrılırken, ihbar üzerine olay yerine gelen polis ekipleri ise doktorun bilgisine başvurup, güvenlik kamerası görüntülerini izleyerek H.K.'nin yakalanması için çalışma başlattı.

TELEFONLA KONUŞMAYA DEVAM ETTİ

H.K.'nin bıçakla doktora saldırdığı anlarda bir kişinin rahatlığı ise dikkat çekti. Saldırı anında koridordaki koltukta ayak ayak üstüne atarak otururken cep telefonuyla konuşan kişi, hiçbir şey olmamış gibi konuşmaya devam etti. İsmi öğrenilemeyen kişi, telefonla konuşmasının ardından bir süre de H.K.'yi izledikten sonra koridordan ayrıldı.

"DOKTOR ARKADAŞIMIZ KAPIYI KİLİTLEYEREK CANINI ZOR KURTARDI"

Yaşananlara ilişkin açıklama yapan Türk Tabipler Birliği Merkez Konseyi Üyesi Dr. Lütfi Tiyekli, meslektaşının yaşadıklarının kabul edilemez olduğunu söyledi. Tiyekli, "Bir kişi elinde bıçak alarak bir doktor arkadaşımızı tehdit etti. Oradaki bütün insanları tehdit etti. Doktor arkadaşımız içeriden kapıyı kilitleyerek canını zor kurtardı. Bu kamera görüntülerine de sabit olan bir olay. Buna rağmen bizim arkadaşımız maalesef şikayetçi olamıyor. Şikayetçi olmaktan korkuyor. Çünkü sağlıkta artık cezasızlık algısı öyle bir yerleşti ki insanlar şikayet etmekten bıkar hale geldi. Ve bugün oraya kolluk kuvveti çağrılıyor, kolluk kuvveti arkadaşlarımız kanunda açık şekilde yazılmasına rağmen şikayetçi olmama rağmen bir sağlık konusunda böyle bir olay olduğunda hemen işlem başlatması gerekirken hala 'Şikayetçi misin?' diye soruyorlar ve gereken işlemler yapılmıyor" dedi.

"SAĞLIK KURULUŞLARININ KAMU TARAFINDAN KORUNMASINI TALEP EDİYORUZ"

Toplumda artık bir cezasızlık algısının oluştuğunu ve bu algının ortadan kaldırılması gerektiğini ifade eden Tiyekli, şöyle devam etti:

"Siz kamu hizmeti veren bir hekime şiddet uygulamaya kalkıyorsanız, buna teşebbüs ediyorsanız mutlaka bunun cezası olmalı. Bugün doktor arkadaşımızla konuştuğumuzda özellikle şikayetçi olmasını istediğimizde 'Yaralanmadım ki' diyor. Bir hekimin ille ölmesi mi lazım, ille yaralanması mı lazım? Buradaki arkadaşımız bile bunun cezasızlık olgusuna alışmış durumda. Biz buna mutlaka bir çözüm bulunmasını istiyoruz. Bu toplumdaki hekime karşı şiddette veya şiddet olaylarının cezasızlık algısının kalkmasını istiyoruz. Bunlarda hiç şikayet olmadan doğrudan işlem başlatılmasını, o kişilere gerekli şekilde yaptırım uygulanmasını talep ediyoruz. Kamu hizmeti veren bu sağlık kuruluşlarının kamu tarafından korunmasını talep ediyoruz. Yoksa biz bu şiddetin önünü alamayacağız.Bir kamu kuruluşun kamu hizmeti veren doktora karşı ve oradaki vatandaşlara karşı bıçak çekiliyor ve kamera görüntüsü alınmamış bile. Ve belki de bu vatandaşınız bu görüntüler yayınlandığında bırakılmış olacak. Niye? Çünkü güvenlik kamerası görüntülerine bakılmamış bile."

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / 3.Sayfa

Güvenlik Kamerası Kahramanmaraş Güvenlik Hukuk 3.Sayfa Sağlık Haberler

ATM'lerde para çekme limitleri değişti

ATM'lerde para çekme limitleri değişti

Dışişleri Bakanı Fidan: 3. Dünya Savaşı riski var

Dışişleri Bakanı Fidan: 3. Dünya Savaşı riski var

Kayseri'de diri fay hattı bulundu! Üreteceği deprem için test yapılacak

Kayseri'de diri fay hattı bulundu! Üreteceği deprem için test yapılacak

Görüntülere valilikten açıklama geldi! Diyarbakır'da restoran 'şeriat' sloganlarıyla basılırken, polis ve bekçinin tavrı tartışma yarattı

Görüntülere valilikten açıklama geldi! Diyarbakır'da restoran "şeriat" sloganlarıyla basılırken, polis ve bekçinin tavrı tartışma yarattı

500

Yorumlar (11)

Banu Çelik:

Hepsi diyemem ama bazı sağlık çalışanları siddeti hak ediyor. Davranış şekilleri çok egolu ve assalayici

23
65
yanıtYanıtla
Ali dağdeviren:

Kullandığınız Bu cümlenin suç olduğunu bilmeyecek kadar cehalet içinde olmaktan çıkın artık...

yanıt1
yanıt0
Atacan Tuğtekin:

psikoloğa git oldumu!aklın yeterse !

yanıt13
yanıt18
murat aravi:

şiddeti hak etme konusu ruhsal bir problem acil bir doktora git.Doktoru hak ediyorsun bu yorumunla.

yanıt0
yanıt0
Ay Yıldız:

İlaç yazdırmaya bıçakla gitmişse en az bir yıl içerden cıkarmayın psikopatı

72
3
yanıtYanıtla
Kara Murat:

Kesinlikle bu hayvanı da uyutsunlar. Bunlarıda aramıza da istemiyoruz.

65
0
yanıtYanıtla
ekrem celebi :

bazen hak edıyorlar mesela işe giriş yapacaktım iş yerı sağlık raporunu saglık ocagından alabılırsın dıyor yanı aıle hekımınden aıle hekımıde verebıleceği halde ozel hastaneden al dıyor saglık ocagı bedava verecek ozel hastane su anın parasıylan 800 tl masraf zaten işsizis cepte para yok bu durumda adam dellenıyor..

17
33
yanıtYanıtla
mehmet türkel:

İşe giriş raporunu sağlık ocakları vermiyor işle ilgili sağlık raporlarını anlaşmalı sağlık kuruluşları var oraları veriyor. Çocuklarım işe girerken o sağlık kuruluşlarından aldı.

yanıt12
yanıt1
Atacan Tuğtekin:

biraz kendini geliştir oku !

yanıt9
yanıt1
Güven önemlş:

şikayet ederse silahla gelir, buna bir çözüm olmalı, can güvenliği önemli

30
0
yanıtYanıtla
Tüm 11 yorumu okumak için tıklayın Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title