Haberler

Balyoz davasında Çetin Doğan'ın avukatından reddi hakim talebi

Abone Ol

Balyoz Planı davasında verilen beraat kararlarının Yargıtay tarafından bozulmasının ardından eski Orgeneral Çetin Doğan'ın da aralarında bulunduğu 6 sanığın yeniden yargılanmasına devam edildi.

Balyoz Planı davasında verilen beraat kararlarının Yargıtay tarafından bozulmasının ardından eski Orgeneral Çetin Doğan'ın da aralarında bulunduğu 6 sanığın yeniden yargılanmasına devam edildi. Mahkeme, heyet değişikliği nedeniyle reddi hakim talebinde bulunan Çetin Doğan'ın avukatının talebinin değerlendirilmesine karar vererek duruşmayı erteledi.

'Balyoz Planı' davasında verilen beraat kararları bozulan 6 sanığın yeniden yargılandığı davanın görülmesine devam edildi. Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya sanıklar İhsan Balabanlı, Behzat Balta, Mehmet Kaya Varol, Erdal Akyazan ve Emin Küçükkılıç ile taraf avukatları katılırken, 28 Şubat davası çerçevesinde tutuklanan Çetin Doğan SEGBİS ile bağlandı. Mahkeme Başkanı, Çetin Doğan'ın avukatı Hüseyin Ersöz'ün reddi hakim talebi içerir dilekçe sunduklarını tutanağa geçirdi.

Duruşmada söz alan Çetin Doğan'ın avukatı Hüseyin Ersöz, heyet değişikliği nedeniyle reddi hakim talebinde bulunduklarını belirterek, "Biz mahkeme heyetinin tarafsızlığını kaybettiğini düşünüyoruz" dedi.

DURUŞMA ERTELENDİ

Ara kararını oluşturan mahkeme heyeti, mahkeme başkanının yeni atandığını ancak izinde olduğunu kaydederek, reddi hakim talebinin değerlendirilmesi için duruşmayı ertelendi.

NE OLMUŞTU

Anayasa Mahkemesi'nin 'hak ihlali' kararının ardından yeniden görülen Balyoz Davası'nda yargılanan 237 kişi beraat etmişti. Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı, 7 sanık yönünden verilen beraat kararının usul ve yasaya aykırı olduğunu belirterek, karara itiraz etti. Başsavcılık, Çetin Doğan'ın plan seminerinde yaptığı konuşma içeriğinin mahiyeti itibariyle darbe yapmaya yönelik olduğunu belirtti. Diğer 6 sanığın konuşmalarının da içerik itibariyle sanık Doğan'ın konuşmasıyla benzer içerikte olduğunu kaydetti.

Başsavcılığın itirazı üzerine, Yargıtay 16. Ceza Dairesi, 14 Haziran 2021 tarihinde aralarında eski 1. Ordu Komutanı Orgeneral Çetin Doğan'ın da bulunduğu 7 sanık hakkındaki beraat kararını bozdu. Dosyayı yeniden yerel mahkemeye gönderdi.

Geçtiğimiz celse mütalaasını açıklayan Cumhuriyet Savcısı, sanıklar Çetin Doğan, Emin Küçükkılıç, Erdal Akyazan, İhsan Balabanlı, Mehmet Kaya Varol ve Behzat Balta'nın "Suç için anlaşma" suçundan 3 yıldan 12 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılmasını istedi. Yargılama aşamasında öldüğü anlaşılan bir sanık hakkında ise kamu davasının düşürülmesine karar verilmesini talep etti.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / 3. Sayfa

Çetin Doğan Yargıtay 3. Sayfa Güncel Haberler

Bakmadan Geçme

TÜRK İŞ ASGARİ ÜCRET TEKLİFİ 2024: Yeni asgari ücret ne kadar olacak, yüzde kaç artacak? Asgari ücret 16000 mi, 17000 mi oldu? 4 Aralık OKULLAR TATİL Mİ? Yarın (4 Aralık Pazartesi) hangi illerde okullar tatil, hangi şehirlerde okul yok? Yargı YENİ BÖLÜM (74. BÖLÜM) ne zaman, fragman yayınlandı mı? Yargı yeni bölüm ne zaman başlıyor, bu akşam var mı? Çok Güzel Hareketler 2 YENİ BÖLÜM (157. BÖLÜM) ne zaman, fragman yayınlandı mı? Çok Güzel Hareketler 2 yeni bölüm ne zaman başlıyor, bu akşam var mı? Kirli Sepeti YENİ BÖLÜM (10. BÖLÜM) ne zaman, fragman yayınlandı mı? Kirli Sepeti yeni bölüm ne zaman başlıyor, bu akşam var mı? Altın Kafes YENİ BÖLÜM (1. BÖLÜM) ne zaman, fragman yayınlandı mı? Altın Kafes yeni bölüm ne zaman başlıyor, bu akşam var mı? BUGÜN (3 ARALIK PAZAR) HANGİ DİZİLER VAR? Bu akşam TV'de hangi programlar, diziler oynuyor? 3 ARALIK ATV, KANAL D, FOX, STAR, SHOW, TRT 1, TV8 Erzurumspor - Gençlerbirliği maçı ne zaman? Erzurumspor - Gençlerbirliği maçı hangi kanalda, saat kaçta? Trabzonspor - Kayserispor maçı ne zaman? Trabzonspor - Kayserispor maçı hangi kanalda, saat kaçta? Mersin Akdeniz hangi parti? Mersin Akdeniz belediye başkanı hangi partiden belediye başkanı seçildi? Kasımpaşa - Gaziantep FK maçı ne zaman? Kasımpaşa - Gaziantep FK maçı hangi kanalda, saat kaçta? Şükrü Sözen kimdir? Şükrü Sözen kaç yaşında, nereli? Şükrü Sözen hayatı ve biyografisi! Asgari ücrete bir zam mı yapılacak? Bu yıl asgari ücrete tek zam mı olacak, neden? Alina Boz hangi dizilerde oynadı? Alina Boz kimdir, hangi yapımlarda yer aldı? Ölümlü Dünya 2 çıktı mı? Ölümlü Dünya 2 yayınlandı mı, nerede çıktı?
1000
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title