2. Uluslararası Engelsiz Film Festivali Başlıyor

2. Uluslararası Engelsiz Film Festivali Başlıyor

2. Uluslararası Engelsiz Film Festivali Başlıyor
Bültenler - Haberler | Güncel

Mind The AD İstanbul tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen 2.Uluslararası Engelsiz Film Festivali 21-26 Mayıs 2012 tarihleri arasında gerçekleşiyor.

Engellilik ve iş göremezlik konularında kısa ve uzun metrajlı filmler ile toplumda farkındalık yaratmayı ve toplum bilincinin güçlenmesini hedefleyen Uluslararası Engelsiz Film Festivali;"Herkes İçin Eşit Yaşam Koşulları, Eşit Saygı ve Herkes İçin Adalet" temasıyla yola çıktı.

Festival süresince çeşitli ülkelerden ödüllü çok sayıda kısa filmler sinema izleyicisiyle buluşacak.

Bunların yanı sıra usta yönetmenlerin ödüllü uzun metrajlı filmleri ve festivale başvuran sinema severlerin kısa filmleri sergilenecek. Festival kapsamında görme ve işitme engelli sinema izleyicileri için uzun metrajlı sinema filmleri festival ekibi tarafından betimlenerek, ünlü seslendirme sanatçılarının dublajlarıyla altyazılı bir şekilde gösterime sunulacak.

Seçtiği konsept ile alanında Türkiye'de bir ilk olan Uluslararası Engelsiz Film Festivali'nde, zihinsel engelli gençlere yönelik düzenlenecek olan 'Kısa Film Atölyesi' ile katılımcılara kısa film yapımı hakkında tüm teknik eğitimler verildikten sonra, ekip olarak birer film üretmeleri sağlanacak ve bu filmler de festivalde gösterime sunulacak.

Ünlü İsimler Uzun Metrajlı Filmleri Seslendirdi…

Festival kapsamında birçok ünlü sanatçı görme engellilerin gözü oluyor. Gösterime girecek olan uzun metrajlı filmleri artık görme ve işitme engelliler de izleyebilecekler. Festival ekibi aylar süren betimleme çalışmalarıyla filmleri ünlü sanatçılarla birlikte betimleyerek görme ve işitme engellilerin de izleyebilmesi için hazırladılar. Festival kapsamında gösterilecek uzun metrajlı filmler:

-Zenne, Caner Alper-Mehmet Binay, 2011 – Seslendiren: Beste Bereket

-Çalgı Çengi, Selçuk Aydemir, 2011 – Seslendiren : Doğa Rutkay

-Çakal, Erhan Kozan, 2010 – Seslendiren: İrem Altuğ

-Güneşin Oğlu, Onur Ünlü, 2008 – Seslendiren: Beste Bereket

-Bizim Büyük Çaresizliğimiz, Seyfi Teoman, 2011 – Seslendiren: Melike Demirağ

-Sevmek Zamanı, Metin Erksan, 1965 - Seslendiren: Ececan Gümeci

-İncir Reçeli, Aytaç Ağırlar, 2011 - Seslendiren: Burç Kümbetlioğlu

-Aşk Tesadüfleri Sever, Ömer Faruk Sorak, 2011 - Seslendiren: Doğa Rutkay

-Bu Son Olsun, Orçun Benli, 2012 – Seslendiren: Burç Kümbetlioğlu

-Behzat Ç. Seni Kalbime Gömdüm, Serdar Akar, 2011 – Seslendiren: Beste Bereket

Festivalin Ses Getirecek Tanıtım Filmi De Yayınlandı.

2. Uluslararası Engelsiz Film Festivali için bu yıl Burak Şenkal'ın yönetmenliğini yaptığı tanıtım filmleri de yayınlandı. Festival tanıtım filmi için, Beste Bereket, Cengiz Bozkurt, Bennu Yıldırımlar, Tuğrul Tülek, Zeynep Çamcı, Mine Soley, Rüya Önal, İrem Altuğ, Ece Uslu, Ececan Gümeci, Burç Kümbetlioğlu ve Altan Akışık gibi ünlü isimler kamera karşısına geçti.

Festival Kısa Film Yarışması Sona Erdi

2. Uluslararası Engelsiz Film Festivali kapsamında bu yıl da "Herkes İçin Eşit Saygı, Herkes İçin Eşit Yaşam Koşulları ve Herkes İçin Adalet" ana fikrinden yola çıkılarak, "engelli" temalı Kısa Film Yarışması düzenlendi.

Beste Bereket, Cemil Ağacıkoğlu, Ece Uslu, Zeynep Özbatur Atakan, Hüseyin Kuzu, Görkem Yeltan, Ege Görgün, Banu Bozdemir, Bülent Doruker, Selçuk Aydemir ve Tolga Afşin Kaya'dan oluşan jüri üyeleri yarışmaya katılan kısa filmleri değerlendirdi. Bu kapsamda 26 Mayıs 2012 tarihinde düzenlenecek Ödül Töreni'nde, En İyi Kısa Film, En İyi Senaryo ve Jüri Özel Ödülleri sahiplerini bulacak ve kazananlara Digital Film Academy İstanbul'dan sinema eğitimleri verilecek.

Festival yönetmeni Burak Şenkal film izlemek için herhangi bir engel olmaması gerektiğine dikkat çekerken; tüm görme, işitme ve bedensel engellileri, aynı zamanda engelli olmayan herkesi film izlemeye davet etti. Festival kapsamında tüm filmler ücretsiz olarak gösterime sunulacak.

Festivalle ilgili tüm ayrıntılara sürekli güncellenen http://www.engelsizfilm.com adresinden ulaşabilirsiniz.

Kaynak: Bültenler

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title