2. Çukurova Karikatür Festivali

2. Çukurova Karikatür Festivali

03.07.2017 13:51 | Son Güncelleme: 03.07.2017 13:51
2. Çukurova Karikatür Festivali

Önümüzdeki sonbaharda yapılacak 2. Çukurova Karikatür Festivali’nde yarışma koşulları ve program netleşmeye başladı.

Önümüzdeki sonbaharda yapılacak 2. Çukurova Karikatür Festivali'nde yarışma koşulları ve program netleşmeye başladı. Çukurova Belediyesi'nce yapılacak festivalde dereceye girecek eserlerin sahiplerine Musa Kart Basın Özgürlüğü Ödülü verilecek. Türkiye dahil 5 ülkeden karikatürcülerin katılacağı festivalin bu yılki Onur Konuğu ünlü karikatürcü Tan Oral olacak.

İlki geçen yıl yapılan Çukurova Karikatür Festivali bu yıl da yine kasım ayında ve yurt dışından tanınmış karikatürcülerin katılımıyla gerçekleştirilecek. Dünyanın ünlü karikatürcülerinden Massoid Shojai Tabatabai (İran), Marco de Angelis (İtalya), Oleksy Kustovsky (Ukrayna) ve Almanya'dan Erdoğan Karayel 2. Çukurova Karikatür Festivali'ne yurt dışından katılan konuklar olacak. Tabatabai, Angelis ve Kustovsky'nin kendi özel koleksiyonlarından seçme karikatürleri Çukurova Karikatür Festivali boyunca sergilenecek.

Don Kişot farklılıklara saygı sergisi

2. Çukurova Karikatür Festivali'nde netleşen bir diğer önemli program, yıllardır Almanya'da yaşayan Türk karikatürcü Erdoğan Karayel'in öncülüğü ve yönetiminde düzenlenen "Don Kişot Farklılıklara Saygı" sergisi. Uluslararası düzeyde ve dünyanın tüm çizerlerine açık olan bu yarışmada "sergilenmeye değer" ve "ödüllü" 50 kadar eser Türkiye'de ilk kez Adana'da Çukurova Belediyesi Orhan Kemal Kültür Merkezi'nde sergilenme olanağı, Türk izleyicileri ayrıca bu ustaların "Dünya neyi, nasıl çiziyor" sohbetinde dinleme fırsatı bulacak.

Acılı adana, Tan Oral ve Altan Öymen

2. Karikatür Festivali'nin netleşen bir önemli etkinliği de usta karikatürcü Tan Oral ve gazeteci-yazar ve eski CHP Genel Başkanı Altan Öymen'in "Acılı Adana" adıyla gerçekleştirecekleri söyleşi ve Oral'ın aynı adı taşıyan sergisi olacak. Öymen ve Oral'ın siyasi yasakların olduğu 1982 yılında Adana'ya gelip gördüklerini Cumhuriyet'te yazıp çizerek ortaya koyduğu "Acılı Adana" sergisi ve söyleşisi 35 yıl öncesinin Adana'sından izleri yansıtacak. Festivalin yarışma bölümünde dereceye giren eserlerin sahipleri "Musa Kart Basın Özgürlüğü" ödülü alacak; 10-15 yaş kategorisindeki çocuklar ise "Aile" konusunu ele alan eserlerle yarışmaya katılabilecek.

Adana'ya yakışan bir festival olacak

Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin, hazırlıklarına ilk festival biter bitmez başladıkları 2. Çukurova Karikatür Festivali'nin geçen yıl olduğu gibi bu yıl da güçlü ve zengin bir içerikle yapılacağını belirtti. Atölyeler, sergiler, karikatür kahramanları ve söyleşiler ile dolu bir festivali aylar önce planladıklarını belirten Başkan Çetin, "Bu yılki yetişkinler kategorisindeki karikatür yarışmasını Musa Kart Basın Özgürlüğü adına düzenliyoruz. Ödülü halen cezaevinde olan Musa Kart'ın özgür kalıp vermesi en büyük arzumuz" diye konuştu. - ADANA

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

Manşet Haberler

title