'16. Türksoy Ressamlar Buluşması' Eskişehir'de

'16. Türksoy Ressamlar Buluşması' Eskişehir'de

'16.TÜRKSOY Ressamlar Buluşması', Türk Dünyası Kültür Başkenti etkinlikleri kapsamında bu yıl Eskişehir'de yapılıyor.

'16. Türksoy Ressamlar Buluşması' Eskişehir'de

'16. TÜRKSOY Ressamlar Buluşması', Türk Dünyası Kültür Başkenti etkinlikleri kapsamında bu yıl Eskişehir'de yapılıyor.

Öğretmenevi'nde düzenlenen etkinliğin tanıtım toplantısına, Vali Yardımcısı Azmi Çelik, Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı'nın (TÜRKSOY) İdari, Mali ve Hukuk İşleri Dairesi Başkanı Sancar Mülazımoğlu ve ressamlar katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Vali Yardımcısı Çelik, buluşmaya 18 ülkeden 19 ressamın katılacağını belirterek, "Ressamlarımız, Türk Dünyası'nın değerlerini, kültürel öğelerini resmetmek üzere 16 Temmuz'a kadar ilimizde bulunacaklardır. Bugün 18 ülkeden 19 ressamımız bu çalışmaya katılmak üzere Eskişehir'e geldiler. Önce ilimizde teknik bir gezi gerçekleştirip daha sonra etkinlik sonunda gerçekleştirilecek sergiye kadar eserlerini çıkartacaklardır" dedi.

TÜRKSOY İdari, Mali ve Hukuk İşleri Dairesi Başkanı Sancar Mülazımoğlu ise, Eskişehir 2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti kutlamaları kapsamında gerçekleştirdikleri '16. TÜRKSOY Ressamlar Buluşması'nı TÜRKSOY'un kuruluşunun 20. yılına ithaf ettiklerini kaydetti.

Etkinlik sonunda ressamların kente güzel bir miras bırakacağını aktaran Mülazımoğlu, "Ortak Türk kültürünün araştırılması ortaya çıkartılması gelecek kuşaklara aktarılması ve evrensel kültür içerisinde layık olduğu yeri alması amacıyla 1993 yılında kurulan bugün üye sayısı 14 ülkeye ulaşan TÜRKSOY Teşkilatı'nın bu yıl 20. yılını kutlamaktayız. 18 ülkeden katılan birbirinden değerli 19 ressam 15 gün boyunca Eskişehir'in tarihi zenginliklerini, doğasını kendi düşünceleriyle tuvallerine yansıtacak. Bu sayede Türk Dünyası Kültür Başkentimize güzel bir miras bırakmış olacaklar" diye konuştu.

Mülazımoğlu, yapılacak eserlerin 14-17 Temmuz tarihleri arasında Kurşunlu Külliyesi'nde sergileneceğini de bildirdi.

Öte yandan, etkinlikte her ressamın 4 resim yapacağı ve bu resimlerden 3'ünü TÜRKSOY'a 1'ini de Eskişehir'e bırakacağı öğrenildi. - ESKİŞEHİR