15 Temmuz Şehidi Mustafa Cambaz Fotoğraf Sergisi" Açıldı

15 Temmuz Şehidi Mustafa Cambaz Fotoğraf Sergisi" Açıldı

Uluslararası Kültür ve Sanat Derneği (UKSD) tarafından düzenlenen "15 Temmuz Şehidi Mustafa Cambaz Fotoğraf Sergisi" sanatseverlerle buluştu.

15 Temmuz Şehidi Mustafa Cambaz Fotoğraf Sergisi

Uluslararası Kültür ve Sanat Derneği (UKSD) tarafından düzenlenen "15 Temmuz Şehidi Mustafa Cambaz Fotoğraf Sergisi" sanatseverlerle buluştu.

Kültür ve Turizm Bakanlığının katkıları ve TBMM Milli Saraylar'ın desteğiyle hazırlanan sergi, TBMM Milli Saraylar Dolmabahçe Sanat Galerisi'nde ziyaretçilere açıldı.

Yeni Şafak gazetesi yazarı Mehmet Şeker, serginin açılışında yaptığı konuşmada, Cambaz ile çok eski dostlukları bulunduğunu ve onu tüm Türkiye'nin çok iyi tanıdığını belirterek, 15 Temmuz'da vatan ve millet sevgisiyle, geride kalan halkın huzurla yaşayabilmeleri için gözleri kapalı ölüme yürüdüklerini kaydetti.

Şeker, Mustafa Canbaz ile yaşadıkları bir anıyı, şöyle anlattı:

"Mustafa ile beraber, burada bir sergi açılışına gelmiştik. O gün aramızda konuştuk ve ona, 'İnşallah bir gün senin sergini burada açarız' demiştim. Çok sevinmiş ve çok istemişti hatta 'fotoğrafları hemen seçmeye başlayabiliriz' diye konuşmuştuk. Ama nasip olmadı.15 Temmuz'da kaybettik, büyük bir yaraydı bizim ve özellikle ailesi için... Şimdi aramızda bulunuyorlar, eşi Semra Hanım ve oğlu Alparslan. Elbette onlar 15 Temmuz'un acısını çok daha derinden yaşadılar. Vatan bize kalsın diye şehit oldu onlar, Allah hepsinden razı olsun. Sergimizin hayırlı olmasını diliyorum."

Yeni Şafak gazetesinin foto muhabiri Mustafa Cambaz'ın memleketi olan Gümülcine'de de fotoğraflarının sergileneceğini dile getiren Şeker, "UKSD'nin fahri üyesiydi Mustafa Cambaz, derneğin katkılarıyla, kısmetse önümüzdeki ayın 13'ünde Gümülcine'de serginin açılışını yapacağız. Pek çok yerden de sergi talepleri geldi. Elimizden geldiğince bu talepleri karşılayacağız." dedi.

"Babam fotoğrafçılığı aşkla yapıyordu"

15 Temmuz Şehidi Mustafa Cambaz'ın oğlu Alparslan Cambaz ise AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Bir şeye odaklanıp onu başaran insanlara hayranım. Ressamdır bir adam, uzun süredir resim yapar, babam da fotoğraf çekiyordu ve bunu aşka yapıyordu. Ortaya bir şeyler koydu. Ben de kendimi her şey olayım derken hiçbir şey olamayanlardan görüyorum, bu anlamda babama hep imrenirdim." şeklinde konuştu.

Serginin açılmasında emeği geçenlerin babasının dostları olduğunu ve minnet duygularını dile getiren Cambaz, şunları kaydetti:

"Fotoğrafları seçerken çok zorlandık, karışık olsun istedik. İçinde mimari olsun, kediler olsun istedik ve bu eleme işi bizi çok zorladı. Babam da fotoğraflarını çok zor elerdi. Genelde benim seçtiklerimi tercih ederdi. Kendisi seçerken de fotoğrafların aynı yerden olan en az 4-5 tanesini ayırır, indirger ve saklardı. Beraber fotoğraf çekmeye çıktığımızda ona yardım ederdim. Babam da anılarını sürekli bizimle paylaşırdı. Bir keresinde kilit kırdığını söyledi mesela, başkalarının teraslarına çıkıp fotoğraf çekerdi. Bir şehre gittiği zaman o şehrin en yüksek tepesine çıkıp fotoğraf çeker sonra şehrin içine girer, yürüyerek dolaşır ve fotoğrafları çekmeye devam ederdi."

Sergi hakkında

Sergide, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimi sırasında Çengelköy'de şehit olan fotoğraf sanatçısı ve gazeteci Mustafa Cambaz'ın Türkiye'nin değişik bölgelerinde çektiği tarihi, estetik ve kültürel değer taşıyan eser ve mekanların fotoğraflarına yer verildi.

Sanat tarihi ve mimari eser fotoğrafçılığı alanında tanınan bir isim olan Cambaz, 2000'li yıllardan itibaren değişik mevsimlerde bütün Türkiye'yi il il gezerek ulu camileri belgeleyen on binlerce fotoğraf çekti.

Bu fotoğraf arşivini kendi adını taşıyan bir web sitesi açarak karşılıksız olarak ilgililerine sunan Mustafa Cambaz'ın yaklaşık bin kareden oluşan bir albümü ise "Türkiye Ulu Camileri" adıyla kitap olarak basıldı.

Sergi, 7 Ekim'e kadar ziyaret edilebilecek.

Kaynak: AA