Zonguldak'ta "Altın Yıldız" Ödül Töreni - Haberler
Haberi Paylaş

Zonguldak'ta "Altın Yıldız" Ödül Töreni

AA - Haberler | Yerel
Zonguldak'ta

Karabük Demir ve Çelik Fabrikaları (KARDEMİR) Genel Müdürü Fadıl Demirel, "Türk demir çeliğinin dünyaya açılması lazım" dedi.

Karabük Demir ve Çelik Fabrikaları (KARDEMİR) Genel Müdürü Fadıl Demirel, "Türk demir çeliğinin dünyaya açılması lazım" dedi.

Demirel, Zonguldak-Bartın-Karabük İlleri Sosyal Yardımlaşma ve Kalkındırma Derneği tarafından düzenlenen "Altın Yıldız" ödül töreninde yaptığı konuşmada, ERDEMİR ve KARDEMİR'in Türk demir çelik sanayisinin temelini oluşturan kuruluşlar olduğunu söyledi.

Türk demir çelik sanayisinin 2002 yılında üretiminin 13 milyon ton olduğuna dikkati çeken Demirel, şöyle konuştu:

"Bugün bu rakam 38 milyon tondur. Daha 2-3 gün önce 1 milyon 300 bin ton kapasiteli bir üretim tesisini devreye aldık. ERDEMİR'in şu anda kapasitesi 5 milyon ton, bizim ise 3 milyon tondur. Türk demir çeliğinin dünyaya açılması lazım. Ürettiklerinin en az yarısını dünyaya satması lazım. KARDEMİR bunu uyguladı. Fakat dünyaya satabilmek için limanı yok. Liman yapma imkanımız esasında var. Ama tek başına bir kuruluş olarak üstesinden gelmemiz mümkün değil. Onunla ilgili olarak isterseniz bu akşamki enerjimizi tavsiyem tek yere odaklayalım. Filyos Liman Projesi bu akşamın ürünü olsun ve hayata geçsin. Temennim bu proje hayata geçtiği zaman inanıyorum ki şehrin kaderi değişecek. Yine Türk sanayisinin baş şehri olacaktır. Ben 37 yıldır demir çelikçiyim. Bundan önce ERDEMİR'in genel müdürüydüm. Bu işin iyi kötü teknisyenliğini yapıyordum. İddia ediyorum. Bu proje kilit bir projedir."

KARDEMİR'in lokomotif görevini üstlendiğini vurgulayan Demirel, konuşmasına şöyle devam etti:

"Kurumumuz bundan sonraki büyümesini inşallah Filyos vadisiyle yapacak. Onun için çok daha büyük enerjisi var. Küçük ölçeklerde bu yatırımları yapmak çok zordur. Üretimimiz 3 milyon tona çıktığı zaman bu yatırımları yapmak çok daha kolay bir hal alıyor. Ama buna rağmen KARDEMİR bazı ürünlerde Türkiye'nin tekidir. Ülkemizin tek ray üreticisidir. Sadece bu bölgede ve Türkiye'de değil modern tesisleriyle dünyada iddialı bir oyuncudur. Arkasında yine kalkınan Türkiye'nin ihtiyacı olan orta ve ağır profillerde yine Türkiye'nin tek üreticisidir."

Eski TBMM Başkanı ve AK Parti Zonguldak Milletvekili Köksal Toptan, Karabük, Bartın ve Zonguldak'ın bir büyükşehir çatısı altında toplanması önerisi olduğunu belirterek, "Hem Karabük'ün hem Bartın'ın hemde Zonguldak'ın valiliklerini ve illerini koruyarak yerel hizmetleri bir çatı altında toplamak üzere yerel hizmetlerin daha verimli ve kaliteli yürütülmesini sağlamak için bir büyükşehir belediyesi kurabiliriz" dedi.

Zonguldak Valisi Erol Ayyıldız da Zonguldak'ın kıyısıyla önemli bir konuma sahip olduğunu vurgulayarak, "İlimizin bölgede bir ağabey rolü var. Ama büyükşehir olması için Bartın ve Karabük'ün bağlanması söz konusu değil. Bu işi kendisi becerebilecek güce ve kapasiteye sahiptir. Dolayısıyla bu anlamda büyükşehir olması onun sadece formalitede kağıt üzerinde gerçekleşeceği anlamına gelmez. Ne anlama gelir. Burada oluşacak iş gücünün ve dolayısıyla ekonomik hayatın sağlayacağı aktivitelerle beraber hem bölgeye hem Tuna boyuyla beraber Avrupa'ya hem de dünyaya Türkiye'nin açılan kapısı olması söz konusu olabilir" diye konuştu.

Etkinlikte, 3 kente hizmet eden eski valiler, bölge milletvekilleri ve çok sayıda yöneticiye ödül verildi.

Muhabir: İdris Köle/Ferdi Akıllı

Yayıncı: Ebubekir Gülüm - ZONGULDAK

AA - Son Dakika Haberleri
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım
Haberi Kaydet
500
title