Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Esenboğa Külliyesi'nin Açılış Töreni

Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Esenboğa Külliyesi'nin Açılış Töreni

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Bugün 12 fakültesi, 5 enstitüsü, 17 uygulama ve araştırma merkeziyle üniversitemiz, belirlenen hedefler doğrultusunda emin adımlarla ilerliyor.

Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Esenboğa Külliyesi'nin Açılış Töreni

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Bugün 12 fakültesi, 5 enstitüsü, 17 uygulama ve araştırma merkeziyle üniversitemiz, belirlenen hedefler doğrultusunda emin adımlarla ilerliyor. Özellikle dünyanın önde gelen üniversitelerinde eğitim almış, farklı ülkelerde akademik çalışma yapmış yerli ve yabancı hoca kadrosuyla üniversitemiz her geçen gün araştırma üniversitesi kimliğine daha çok bürünüyor." dedi.

Erdoğan, Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Esenboğa Külliyesi'nin açılış töreninde yaptığı konuşmasına, "Benim için çok çok anlamlı olan Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Külliyesinden en kalbi duygularla selamlıyorum." diyerek başladı.

Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesinin öğretim üyeleri ve öğrencileri için 2016-2017 akademik yılının başarılarla dolu geçmesi dileğinde bulunan Erdoğan, bugün, Yıldırım Beyazıt Üniversitesi ve Ankara için tarihi bir ana hep birlikte şahitlik edildiğini belirterek, açılışı yapılan ve her açıdan göz dolduran bu külliyenin, üniversiteye ve ülkeye kazandırılmasında emeği geçen herkesi tebrik etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, başından itibaren külliyenin projesiyle bizzat ilgilendiğini vurgulayarak, "Dolayısıyla proje iyisiyle, kötüsüyle fakire aittir, onu bilmenizi istiyorum. Gerek Sayın Başbakanımıza gerek Ankara Büyükşehir Belediye Başkanımız Melih Gökçek ve ekibine de külliyemizin tefrişine verdiği destek sebebiyle teşekkür ediyorum. Ancak Belediye Başkanımızdan da çevre düzenlemesiyle ilgili, buranın yeşillendirilmesiyle ilgili ayrıca bir istisna destek vermesi de farklı olacaktır." diye konuştu.

"Taşıdığı isme yakışır bir eser olmuştur"

Burayı çok farklı kılacak adımlar atılması gerektiğini dile getiren Erdoğan, üniversitenin şu anda 13-14 bin öğrencisi bulunduğunu, bu kadar kısa zamanda 10 bini aşkın öğrenci kapasitesine sahip olmanın kolay bir iş olmadığının altını çizdi.

Erdoğan, bunun Yıldırım Beyazıt Üniversitesinin bir çekim alanı oluşturduğunun ifadesi olduğunu belirterek, konuşmasına şöyle devam etti:

"Mimarisiyle, alt ve üst yapısıyla, spor tesisleriyle, öğrencilerimize sunduğu imkanlarla burası gerçekten Ankaramıza ve taşıdığı isme yakışır bir eser olmuştur. YÖK Başkanımızın burayla ilgili verdiği kontenjan destekleri, gerek akademisyenler noktasında, gerek öğrenci noktasında tabii ki buraya ayrı bir güç katmıştır. Bundan dolayı da YÖK Başkanımıza huzurlarınızda teşekkür ediyorum. Geçmişten geleceğe bir köprü olma iddiasındaki üniversitemizin, kendine ait ve tamamen ihtiyaçlarına göre düzenlenmiş bu külliyeyle mevcut dağınık görüntüsünden de artık kurtulduğuna, kurtulacağına inanıyorum."

Başkentteki beşinci devlet üniversitesi olan Yıldırım Beyazıt Üniversitesini, 44 yıllık bir aradan sonra 2010 yılında kurduklarını aktaran Erdoğan, kuruluşundan bu yana geçen 6 yıllık sürede üniversitenin her açıdan ciddi mesafe kaydettiğini gördüklerini söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bugün 12 fakültesi, 5 enstitüsü, 17 uygulama ve araştırma merkeziyle üniversitemiz belirlenen hedefler doğrultusunda emin adımlarla ilerliyor. Özellikle dünyanın önde gelen üniversitelerinde eğitim almış, farklı ülkelerde akademik çalışma yapmış yerli ve yabancı hoca kadrosuyla üniversitemiz her geçen gün araştırma üniversitesi kimliğine daha çok bürünüyor." değerlendirmesinde bulundu.

(Sürecek)