Yeşilay'dan Sigara Böreği'nin Yerine Yeşilay Böreği Teklifi

Yeşilay'dan Sigara Böreği'nin Yerine Yeşilay Böreği Teklifi

Yeşilay Gebze Şubesi, Bir Süre Önce Sigarayı Çağrıştırdığı İçin 'Yeşilay Böreği' Yaptığı Sigara Böreğinin İsminin, Şimdi de Türk Dil Kurumu (Tdk) Tarafından Kabul Edilmesini Teklif Etti.

Yeşilay'dan Sigara Böreği'nin Yerine Yeşilay Böreği Teklifi

Yeşilay Gebze Şubesi, bir süre önce sigarayı çağrıştırdığı için 'Yeşilay Böreği' yaptığı sigara böreğinin isminin, şimdi de Türk Dil Kurumu (TDK) tarafından kabul edilmesini teklif etti.

Yeşilay Gebze Şubesi yönetimi, bir süre önce kendi aralarında aldıkları sigara böreğine, 'Yeşilay Böreği' denilmesi kararını, Türkiye genelinde de bu isimle anılması amacıyla resmi bir dilekçeyle TDK'ya başvurdu. Yeşilay Gebze Şube Başkanı Bilal Başkonuş, yıllardır sofralarımızda tükettiğimiz sigara böreğinin isminin, insanlara sigarayı özendirdiğini düşündüklerini belirterek, ismini 'Yeşilay Böreği' olarak değiştirdiklerini ifade etti. Sigara böreğinin isminin, Türkiye genelinde de 'Yeşilay Böreği' olarak anılması amacıyla, TDK'ya bir teklif verdiklerini de vurgulayan Başkonuş, bu teklifin kurum yetkilileri tarafından memnuniyetle karşılandığını söyledi. TDK uzmanı Belgin Aksu'nun, bu teklifi çok güzel ve yerinde bulduğunu da belirten Başkonuş, Aksu'nun da en kısa zamanda kurumda bu teklifin tartışmaya alınacağının söylendiğini ifade etti.

Yıllardır sigara böreğinin herkese yararlı bir madde olarak tavsiye edildiğinin de altını çizen Başkonuş, "Herkesin çocuğu sigara ismiyle ilk olarak bu börek sayesinde tanıştı. Bu ismin özellikle çocuklar üzerinde sigarayı çağrıştırdığını düşünüyoruz. Biz de artık diyoruz ki, sigara böreğinin ismi 'Yeşilay Böreği' olsun. Bu yönde TDK'dan da güzel bir haber geleceğini umuyoruz. TDK'da yıllardan beri yapılan bu yanlışlığı düzelterek, bu böreğe 'Yeşilay Böreği' diyecektir. Şimdiden 'Yeşilay Böreği' herkese afiyet olsun" dedi.

Yeşilay tarafından ismi değiştirilen sigara böreği, Gebze'de şimdiden bazı pastanelerde 'Yeşilay Böreği' ismiyle istenir oldu. Öğretmenler de sigara böreğini, çocukların, parmaklarının arasına alarak sigara gibi tuttuklarını ve sigara içer gibi yaparak ona özendikleri gerekçesiyle ismin değiştirilmesinden yanalar.

(KA-RO-RO-Y)

Kaynak: İHA