Yeşil Yol Davası - Haberler
Haberi Paylaş

Yeşil Yol Davası

AA - Haberler | Güncel
Yeşil Yol Davası

Karadeniz Bölgesi'nde 8 ilin yaylalarını birbirine bağlayan yaklaşık 2 bin 600 kilometre uzunluğundaki Yeşil Yol Projesi'nde yer alan Rize'nin Çamlıhemşin ilçesine bağlı Yukarı Kavron ve Samistal Yaylaları arasındaki 8 kilometrelik bağlantı yoluna karşı çıkan köylülerin açtığı davanın...

Karadeniz Bölgesi'nde 8 ilin yaylalarını birbirine bağlayan yaklaşık 2 bin 600 kilometre uzunluğundaki Yeşil Yol Projesi'nde yer alan Rize'nin Çamlıhemşin ilçesine bağlı Yukarı Kavron ve Samistal Yaylaları arasındaki 8 kilometrelik bağlantı yoluna karşı çıkan köylülerin açtığı davanın duruşmasına devam edildi.

Rize İdare Mahkemesinde görülen davanın duruşmasına, 13 köylü ve avukatları katıldı. CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Bekaroğlu, Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya, CHP Rize İl Başkanı Saltuk Deniz, Trabzon İl Başkanı Güzide Uzun ise duruşmayı izleyerek köylülere destek verdi.

CHP Milletvekili Mehmet Bekaroğlu, mahkeme çıkışı gazetecilere yaptığı açıklamada, Yeşil Yol davasını bölgenin insanları olarak takip ettiklerini söyledi.

Hayatının insan hakları ve çevre mücadelesiyle geçtiğini ifade eden Bekaroğlu, "Yargıdan yürütmeyi durdurma kararı çıkar. Bunu temenni ediyoruz. Yaşadıklarımız onu gösteriyor ki bu kazanımları tek tek kaybediyoruz. Böyle bir dönem. Adliye kapılarında eğer adalet bulunamayacaksa o zaman insanlar dozerlerin önüne çıkacak, haklarını arayacaklar. Hak arama yaşam alanı.Yaşam alanımız ortadan kaldırılıyor." dedi.

Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya ise CHP heyeti ve bölge insanı olarak davayı izlemek için Rize'ye geldiğini belirtti.

Bu yolun adının Yeşil Yol olmadığını, adının "gri yol" olması gerektiğini iddia eden Kaya, "Arkasında tonlarca kaya ve toprak bırakılan bir yolun adı yeşil yol olamaz. İnsanların yaşam alanına ve geleneksel yaşam biçimlerine müdahale ederek yaşadıkları doğayı yok ederek bir yolun adı yeşil yol olmamalı." iddiasında bulundu.

AA - Son Dakika Haberleri
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım
500
title